İstanbul Havalimanı'na büyük övgü!

İstanbul Havalimanı, dünya medyasının gündemini belirlemeye devam ediyor. İsviçre'nin önemli gazetelerinden Neue Zürcher Zeitung, İstanbul Havalimanı'nın açılış töreni, finansal ve teknik detayları ilgili ayrıntılı bilgilere, 'Hayranlık uyandırıyor. Bu yapılan Avrupa ve Körfez ülkeleri için bir meyd

Dünya 16.04.2019, 12:50 16.04.2019, 12:50
İstanbul Havalimanı'na büyük övgü!

İstanbul Havalimanı, dünya medyasının gündemini belirlemeye devam ediyor. İsviçre'nin önemli gazetelerinden Neue Zürcher Zeitung, İstanbul Havalimanı'nın açılış töreni, finansal ve teknik detayları ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Yazar Birgit Voigt, Neue Zürcher Zeitung gazetesinde kaleme aldığı makalede, “Yeni "İstanbul Havalimanı" göz alıcı bir yapı. Fakat aynı zamanda Avrupa ve Körfez ülkeleri için bir meydan okumadır” dedi.

"Erdoğan'ın yıllardır izlediği planın bir parçası"

“İstanbul Havalimanı hayranlık uyandırıyor” denilen makalede, “Yeni "İstanbul Havalimanı" göz alıcı bir yapı. Fakat aynı zamanda Avrupa ve Körfez ülkeleri için bir meydan okumadır. Türkiye küresel hava trafiğindeki payını artırmak istiyor.

Orta Çağ'da zengin prensler katedraller inşa etmişlerdir. Ne kadar büyükse o kadar iyidir. Rabbine tabi olmasıyla kendisine ait güç gösterisini gizlemişlerdir. Diğer zamanlarda tapınaklar ve benzer motifler yapan iktidarlar bugün havalimanları inşa ediyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan bu yapıyı geçenlerde resmi olarak devletin kuruluşunun 95. yıl dönümüne denk geldiği ekim ayında zaten açmıştı. Ancak havalimanı ve hava yolları eski yerinden metropolün karşısına, yeni merkezine taşındı. Bina gerçekten övgüyü hak eden üst düzey şartlar sunuyor, yolcu salonu devasa, her şey pırıl pırıl parlıyor. Beş yıldan daha kısa bir rekor sürede bitirilen havalimanı 10,25 milyar avroya mal oldu. Havalimanı eskisinden 20 milyon fazla, yıllık 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Planlandığı gibi genişlemeler yapılırsa yolcuların sayısı önümüzdeki on yıl içinde hiç azalma göstermeden 200 milyona kadar çıkabilir. İşte o zaman Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en büyük havalimanını işleteceği için gerçekten övünebilir. Yapı, Erdoğan’ın yıllardır izlediği iddialı bir kalkınma planının bir parçası ve bu havalimanı, Türk Hava Yollarının hızlı gelişimi ile beraber büyümeye devam ediyor. Bu ikisi birlikte bölge genelinin ekonomik kalkınmasını sağlayacak” ifadelerine yer verildi.

"THY üstünlük kuracak avantajlara sahip"

Türk Hava Yollarından da övgüyle söz edilen makalede, şu ifadelere yer verildi:
“20 yıldan kısa bir süre içinde sektörün lider klasmanına girdi. Bu büyüme duracak gibi de görünmüyor. Filonun bugün 335 uçaktan dört yıl içerisinde 500'e kadar artması bekleniyor.

Karşılaştırma yapabilmek için Avrupa’nın en büyük uçuş filosuna bir göz atalım: Lufthansa, İsviçre, Avusturya ve Eurowings’in bir arada olduğu hava yolunun toplam 763 uçağı bulunuyor. Lufthansa CEO'su Carsten Spohr, Türk Hava Yollarını gökyüzündeki en güçlü rakiplerden biri olarak gördüğünü açık bir şekilde belirtti.

2012 yılında Lufthansa, birleşme planlarını tartışmaya hazır olduğunu bile kabul etti. Çünkü Türk Hava Yolları, hava yolu işletmeciliğinde üstünlük kuracak avantajlara önceden sahip. Münih Havalimanı'nın Müdürü Michael Kerkloh şöyle diyor: “İstanbul, dünyanın en iyi jeostratejik konumuna sahip yer.” Şimdiye kadar öyle değildi ama şimdi “bir yolcu dünyanın her köşesine hiç beklemeden erişebilecek”.

Türk Hava Yollarının 80 milyon civarında nüfusuyla önemli bir iç pazarı da var. Bu da ucuz ve iyi eğitimli iş gücünü besliyor. Hükümet, hava yolu şirketinin arkasında durarak inşaatı ilerletiyor. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı, geçen sonbaharda Türklerin küresel havacılığın yüzde 4 pazar payını hedeflediğini söyledi.”

"Başarısız darbe girişimine rağmen yapıldı"

15 Temmuz darbe girişimi ve Suriye’de yaşanan iç savaşa rağmen, THY’nin 2018 yılında 750 milyon dolar kâr ettiğinin altı çizilen makalede, “2016'da yaşanan başarısız askeri darbe ve ardından gelen siyasi tasfiyeler, kısa vadede yolcu sayısı artışının durmasına neden oldu. Avrupa ve ABD ile ortaya çıkan siyasi tartışmaların yanı sıra Suriye'ye komşu olan ülkenin Suriye’de yaşanan savaşlar sebebiyle (muhtemelen) yurt dışındaki talebi de yavaşlıyor. Yurt içinde ekonomi zayıflıyor ve para biriminin değeri düşüyor.

Hava yolu şirketi bütün bunlara rağmen 2018 yılında 750 milyon dolar kâr etti. Bütün bu sorunlara karşın her şeyden önce uluslararası yolcu sayısının artması sayesinde etkileyici bir yüzde 9,6’lık bir büyüme sağlandı.

Daha şimdiden Türk hava Yolları, ikinci derecede ehemmiyeti olan Avrupa şehirlerine uçuşları hedefliyor: Bordeaux, Pisa, Salzburg, Basel, Cenevre ve Zürih. Düğüm noktası olan Haliç’ten Avrupa’nın 114, Afrika’dan 55 veya daha uzak olan Uzak Doğu’dan 37 ve Orta Doğu’dan 35 şehre erişilebiliyor. Bu ulaşılmaya çalışılan hedefler, yıllar önce aynı transfer konseptiyle ortaya çıkan ve şimdi kendi silahıyla vurulan Körfez Hava Yolları için de büyük bir sıkıntı yaratıyor” denildi.

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:25
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P