DÜNYA

İşte Avrupa'nın vicdanı! Sınırda arbedeye karışan Suriyeliye 10 yıl hapis

Macaristan'da polise taş attığı iddiasıyla yargılanan Suriyeli sığınmacı, terörizm suçundan dolayı 10 yıl hapisle cezalandırıldı.

İşte Avrupa'nın vicdanı! Sınırda arbedeye karışan Suriyeliye 10 yıl hapis
Macaristan'a ailesiyle sığınmak için sınır bölgesine gelen Suriyeli sığınmacı, Macar polisinin müdahalesiyle meydana gelen arbedeye karıştığı öne sürüldüğü için gözaltına alınmıştı. 

Mahkemeye çıkarılan Suriyeli sığınmacı ile ilgili alınan kararda, sanığın polislerden sınır kapısının iki saat içinde açılmaması halinde polisler tarafından kurulan kordonu yıkmakla tehdit ettiği, sınırda toplanan kalabalığa megafon ile seslendiği ve üç kez polislere bazı şeyler attığı ve yasa dışı bir şekilde Macaristan'a girdiği belirtildi.Suçlamalar gerçek dışı

Aile fertlerini güvenli ve meşru bir şekilde götürmek istediğini bunda başarılı olamayınca Macar sınırına geldiğini belirten Suriyeli ise sınır kapısındaki arbedede yer almadığını, sadece aile üyelerine yardım etmeye çalıştığını, terörist olmadığını ve Macar kanunlarını hiçbir zaman ihlal etmek istemediğini söyledi.

Macaristan'a giriş yasağı

Ömür boyu Macaristan'a giriş yasağı konulan Suriyeli, en erken cezasının üçte ikilik süresini tamamladığı takdirde cezaevinden çıkabilecek.

Elleri ve ayakları kelepçelendi

Sanığın ellerinin ve ayaklarının kelepçeli bir şekilde mahkeme salonuna getirilmesi dikkati çekti.Geçen yıl 16 Eylül'de Macaristan-Sırbistan arasındaki Röszke-Horgos sınır kapısında Macaristan'ın kapıları açması için yüzlerce sığınmacı kapıyı zorlamış bunun üzerine Macar polisi ile sığınmacılar arasında arbede çıkmıştı. Macar polisinin tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etmesi üzerine sığınmacılar da polise tahta parçaları, taş ve şişelerle karşılık vermişti.

Konular: iddia, terörizm, 10 yıl hapis, karar,

Yorumlar