DÜNYA

İtalya Başbakanlık Sarayı'ndaki Avrupa Birliği bayrağı indirildi

İngiltere'nin ardından birçok ayrılığın beklendiği Avrupa Birliği'nde, İtalya Başbakanı Renzi'nin son hareketi, 'domino etkisi yaşanacak' yorumlarını yeniden gündeme getirdi.

İtalya Başbakanlık Sarayı'ndaki Avrupa Birliği bayrağı indirildi
Mülteciler ve ekonomi politikaları konularında Avrupa Birliği ile ciddi fikir ayrılıkları yaşayan İtalya'da Başbakan Matteo Renzi'nin Başbakanlık Sarayı'ndaki Avrupa Birliği bayrağını indirttiği ortaya çıktı.

İtalya ile Avrupa Birliği arasında yaşanan kriz, İtalya Başbakanlık Sarayı'na da yansıdı. Daha önce yaptığı açıklamalarda AB bayraklarının önünde konuşan Renzi'nin son konuşmasında AB  bayraklarını kaldırtması dikkatlerden kaçmadı.

Yüreğim, parçaladı

Renzi'nin bu hamlesinden sonra, AB'nin kurucularından eski konsey başkanı Romano Prodi, bir açıklama yaptı. Prodi, “Renzi'nin AB bayrağını indirmesi yüreğimi parçaladı. Umarım geçici bir harekettir” dedi.Birlikte yapacakları basın toplantısını iptal etmişti

Geçtiğimiz ay, İtayla Başbakanı Matteo Renzi, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile yapacağı ortak basın toplantısını iptal etmişti. İtalya basını olayı ilk bölünme olarak yorumlamıştı.

Konular: Matteo Renzi, avrupa birliği, italya, ab bayrağı,

Yorumlar