DÜNYA

İtalya'da işsizlik gerilimi tırmanıyor!

İtalya'da yüzde 40'ları göre işsizlikten kaynaklı gerilim sokaklara yansımaya devam ediyor. Gelecek ay yapılacak Anayasa referandumu öncesinde Floransa'da protestocu grup ile polis arasında arbede çıktı.

İtalya'da işsizlik gerilimi tırmanıyor!
Avrupa'nın işsizlikle boğuşan ülkelerinden İtalya'da, sokaklardan yansıyan şiddet görüntüleri dikkat çekiyor.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon iktidarının hazırladığı, yasama biçiminde köklü değişiklikler öngören anayasa reformu için yapılacak referanduma bir aydan az süre kala, ülkede iç gündem bu maddeyle ısınmaya başladı.

Başbakan Renzi’nin, Floransa Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde başlattığı Leopolda Forumu'nun bu yıl yapılan 7’ncisi, kentin meydan ve sokaklarında protesto edildi.

Polis göstericilere acımıyor

Adını organizasyona ev sahipliği yapılan tarihi istasyondan alan forumun ikinci günü, ülkede 4 Aralık’ta gerçekleştirilecek anayasa referandumunun gölgesinde kaldı.

İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, gün içinde referandum ve forum karşıtı grup ile polisarasında şehrin ana arterlerinden Cavour Caddesi ve San Marco Meydanı yakınlarında 3 sıcak temas yaşandı.Biber gazı ve coplu müdahale

Meşale, şişe ve ses bombası atan göstericilere polis, biber gazı ve coplu müdahaleyle karşılık verirken, arbedede aralarında 12 güvenlik görevlisi hafif yaralandı.Başkan 'anarşistler' dedi

Göstericilerle güvenlik güçleri arasındaki olaylara forumdaki konuşmasında değinen Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, "anarşist" olarak nitelediği göstericilere sert çıkarak, "Protesto etmek bir haktır ancak bir şehri mahvetmek alçaklıktır. Bir mukayese yapmak tamam ama benim şehrimde ve demokratik bir ülkede şiddet kabul edilemez." dedi.

Konular: gerilim, işsizlik, italya, yüzde kaç,

Yorumlar