DÜNYA

İtalya'nın sığınmacı endişesi: Türkiye ile ihtilaf kimsenin çıkarına değil

Hollanda'nın Türkiye'ye ve müslümanlara karşı uyguladığı faşist davranışların meydana getirdiği diplomatik krizle ilgili Avrupa'dan kınama yerine tansiyon düşürme mesajları gelmeye devam ediyor. İtalya Dışişleri Bakanı Alfano, konuya ilişkin "Gerilimi düşürmeye ihtiyaç var. Türkiye ile ilişkilerde ciddi ihtilaf yaratmak...

İtalya'nın sığınmacı endişesi: Türkiye ile ihtilaf kimsenin çıkarına değil
Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da mevkidaşı Ivica Dacic ile görüşen İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, ortak basın toplantısında Hollanda'nın Türkiye'ye karşı uyguladığı uluslararası diplomasi teamülleri ve insan hakları ile örtüşmeyen davranışları sonrası çıkan kriz hakkında konuştu.

"Türkiye ile ihtilaf kimsenin çıkarına değil"

Türkiye'deki sığınmacılara Avrupa kapılarının açılmasından iyiden iyiye endişelendiği anlaşılan Alfano, "Gerilimi düşürmeye ihtiyaç var. Herkese polemiklerden kaçınma çağrısında bulunma zorunluluğumuz var. Türkiye ile ilişkilerde ciddi ihtilaf yaratmak kimsenin çıkarına değildir." dedi.

Hollanda'yı anlayışla karşılama

Türkiye’nin referandum kampanyası süreci içerisinde olduğunu bildiklerini aktaran Alfano, Hollanda gibi ülkelerin de tutumlarının anlayışla karşılaması gerektiğini söyledi.

Alfano, "Türkiye ile son dönemde, çok iyi bir iş birliğine sahip olduk. İlişkilerimizin iyiliği herkesçe biliniyor. Ancak buna rağmen, tarihimiz ve geleneğimiz dolayısıyla bazı konulara gözlerimizi kapatamayız." diye konuştu.

Konular: avrupa, Müslüman, sığınmacı, türkiye,

Yorumlar