DÜNYA

İtalyan Katoliklerden, Müslümanlara destek!

Fransa’da bazı belediyelerin tesettür mayosunu yasaklamasına, Katolik Kilisesi'nin İtalya'daki temsilcisi İtalyan Episkoposlar Konferansı’ndan tepki geldi.

İtalyan Katoliklerden, Müslümanlara destek!
Corriere della Sera gazetesine konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İtalyan Episkoposlar Konferansı Genel Sekreteri Monsenyör Nunzio Galantino, birlikte yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini belirterek, “Bu, güvenliği hasara uğratmadıkları sürece diğer kültürlerin sembollerini tanımak ve onları kabul etmek demektir” dedi. 

Müslüman kadınların denizde yüzerken “aşırı kapalı” giyinmesinin, kendilerini alarma geçirmesini paradoksal bulduğunu dile getiren Galantino, “Bir kıyafet bizi korkutamaz. Bu konudaki hassasiyet anlaşılabilir, ancak iyi niyetle bu konuya yaklaşmak gerekir. Denize giren bir kadının saldırı düzenleyebileceğini hayal etmek güç” diye sözlerini sürdürdü. Galantino, “Kendi geleneklerini özgürce yaşamak isteyen Müslümanlara da açıkça sağduyulu davranma çağrısı yapmalıyız: bu özürlük, bizim güvenliğimizi kısıtlamamalı” diye konuştu. 

“CHARLIE HEBDO KARİKATÜRLERİ, UCUZ EDEPSİZLİKTİ”

Semboller üzerindeki savaşın, Fransa’yı tamamen anlamasını güçleştirdiğini ifade eden Monsenyör Galantino, Fransa’nın laiklik anlayışını ise şu sözlerle eleştirdi: 

Ben onların laiklik mantığına girmek istemiyorum, özellikle kaba bir şekilde başkalarının dini hassasiyetleriyle alay edildiği ve onlar küçümsendiği zaman: mesela Charlie Hebdo karikatürlerinde sergilenen ucuz edepsizliğe bakın.

Konular: Katolik, fransa, Kilise, Charlie Hebdo,

Yorumlar