DÜNYA

İtalyan milletvekillerinden AB'ye: Türkiye ile görüşmeleri dondurmayın

Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne (AB) karşı tavizsiz yaklaşımı ve gerekirse kendi yolunu çizebileceğini ortaya koyan hamleleri, Avrupa'yı korkuttu. İtalyan milletvekilleri bugün Temsilciler Meclisi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, 'AB'nin Türkiye ile ilişkileri dondurmaması gerektiğini'...

İtalyan milletvekillerinden AB'ye: Türkiye ile görüşmeleri dondurmayın
53 senedir devam eden 'AB üyelik süreci' bahanesiyle Türkiye'nin iç meselelerine burnunu sokmaya kalkan ancak bu yaklaşıma müsaade edilmemesi ile köpürdükçe köpüren ve Türkiye'nin olası bir duraksama ya da üyelikten vazgeçme durumu karşısında dikkate dahi alınmayacağının farkına varan Avrupa'dan, müzakerelerin durdurulmamasına yönelik çağrılar gelmeye devam ediyor.

Türkiye'nin yaptığı ve AB'nin tek seçenek olmadığını vurgulayan açıklamaların tutuşturduğu; İtalya Temsilciler Meclisi Dış İşleri Komisyonu Başkanı Fabrizio Cichitto, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Pia Locatelli ve Dış İşleri Komisyonu üyesi Marietta Tidei'nin katıldığı basın toplantısında AB'nin Türkiye ile ilişkileri dondurmaması gerektiği, aksi halde "ilerici güçlerin" cezalandırılmış olacağı söylendi.

Türkiye'de "Lütfen dondurmayın" demişler

Türkiye'de yaptıkları görüşmelerde "Lütfen AB-Türkiye görüşmelerini dondurmayın" çağrısıyla karşılaştıklarını belirten Locatelli, bunu Avrupa Parlamentosu yetkililerine ilettiklerini belirtti.

Pia Locatelli, AB'nin Türkiye ile ilişkileri kesmesine karşı çıkarak bunun ancak izolasyona yol açacağını söyledi.

Locatelli, Ansa ajansına yaptığı açıklamada ise Türk hükümetini "hukuku, siyasi amaçlarına alet etmekle ve meclisteki sayıları değiştirmek için kullanmakla" suçladı.

'İlerici güçler cezalandırılacak'

Heyetteki İtalyan milletvekillerinden Marietta Tidei de, AB ile ilişkilerin dondurulmasının Erdoğan'ı değil Türkiye'yi ve "ilerici güçleri" cezalandırmak olacağı uyarısında bulundu.

Tidei, Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin kesilmemesi gerektiğini ancak demokrasi, insan hakları ve basın özgürlüğünden taviz verilemeyeceğini söyledi.

Tidei, "AB olarak, Türkiye'de yaşananlar karşısında gözlerimizi ve ağzımızı kapamamak ahlaki, medeni ve politik görevimizdir" dedi.

"Terörle mücadelenin" önemini kabul ettiklerini vurgulayan Tidei, "Ancak bu, muhalifleri saf dışı bırakmanın ve eleştirel sesleri susturmanın bahanesi olamaz" diye konuştu.

Temsilciler Meclisi Dış İşleri Komisyonu Başkanı Fabrizio Cicchitto ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrası İtalya'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la dayanışma sergilediğini hatırlatarak ancak sonrasında HDP'ye, gazetecilere ve belediye başkanlarına karşı "otoriter yapıda bir operasyon yürütülmeye" başladığını iddia etti.

Cicchitto, "Türkiye'nin stratejik öneminin farkındayız, ancak milletvekillerinin tutuklanması gibi gelişmeler karşısında sessiz kalamayız" dedi.

Demirtaş'la görüşmek istediler

Basın toplantısını gerçekleştiren Avrupa Sosyalist Partisi heyetinden İtalyan milletvekilleri Edirne'de tutuklu bulunan HDP'li Selahattin Demirtaş ile görüşmek amacıyla Türkiye'ye gelmiş ancak Demirtaş'la görüşmelerine izin verilmemişti.

Konular: dondurmayın, üyelik müzakereleri, italya, ab,

Yorumlar