DÜNYA

Kaçırılan Libya uçağının yolcuları tahliye edildi

Afriqiyah Havayollarının Libya’da iç hat seferini gerçekleştiren yolcu uçağı iki hava korsanı tarafından kaçırıldı.

Kaçırılan Libya uçağının yolcuları tahliye edildi
118 kişiyi taşıyan Libya uçağı iki saldırgan tarafından kaçırıldı. Kaçırılan uçak Malta Luqa Havaalanına iniş yaptı. Uçağı kaçıran iki saldırgan uçağı havaya uçurmakla tehdit etti.

Kaddafi yanlısı korsanlar Seyfülislam Kaddafi'nin serbest bırakılmasını istediler 

Malta basını ise korsanların Kaddafi yanlısı olduğunu iddia etti. Korsanlar yaşanan pazarlıklar sonucunda Seyfülislam Kaddafi'nin cezaevinden bırakılmasını talep ettiler.

Tahliye edildiler 

Bu gelişmenin ardından korsanlar uçaktaki kadın ve çocukları serbest bıraktılar. MaltaBaşbakanı da kadın ve çocukların serbest bırakıldığını doğruladı. İlerleyen dakikalarda ise diğer yolcular da serbest bırakıldı.

Malta Başbakan'ından kısa açıklama  

Kaçırma olayının ardından Malta Başbakanı Joseph Muscat da, Twitter'da kaçırılma durumu ile ilgili Libya'nın bilgilendirildiğini açıkladı. Muscat, güvenlik görevlileri ve ambulansların hazır beklediğini ekledi.
Muscat, bir sonraki paylaşımında ise 111 yolcunun 82'sinin erkek, 28'inin kadın ve birinin çocuk olduğunu açıkladı.
Kaçırılan Uçağın İçinden İlk Kare

Havacılık sitelerinden Flightradar24'te yer alan bilgiye göre; Afriqiyah Havayolları'na ait Airbus 320 tipi uçak, yolcu ve mürettebatıyla birlikte içindeki 118 kişiyle Sebha kentinden Trablus'a gitmek üzereyken, Malta'ya doğru yöneldi.
Emniyet yetkilileri, Malta'da havaalanında bekleyen uçağın etrafında güvenlik önlemleri almış durumda. Şu ana kadar uçağa yönelik herhangi bir operasyon düzenlenmedi.
Öte yandan Malta Uluslararası Havalimanı'ndaki tüm uçuşlar iptal edildi veya başka yere yönlendirildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan iddiaya göre saldırganların birinin elinde el bombası bulunuyor. Başka bir iddiaya göre saldırganlar yolcuları serbest bırkacaklarını ancak uçuş personelini bırakmayacaklarını söylediler.

Pilot Libya'ya inmeye çalışmış 

Havalimanından bir güvenlik yetkilisi, uçağın pilotunun Libya'ya iniş yapmaya çalıştığı fakat korsanların buna izin vermediği, kurulan son irtibatta ise Tripoli'nin Mitiga Havalimanı'na, kaçırıldıklarına dair bilgi verdiğini aktardı.
Reuters'a konuşan kaynak, "Pilot doğru bölgeye inmek için çok çaba harcadı fakat korsanlar reddetti." dedi.
Öte yandan Malta Uluslararası Havalimanı'ndaki tüm uçuşlar iptal edildi veya başka yere yönlendirildi.

Seyfülislam Kaddafi kimdir

Muammer Kaddafi'nin oğlu, Seyfülislam Kaddafi (41) Libya'da "ulusun güvenliğini tehlikeye atmak" suçundan yargılanıyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi de Libyalı yetkililerin teslim etmek istemediği Seyfülislam Kaddafi'yi Lahey'de yargılamak istiyor.

Konular: libya, uçak,

Yorumlar