DÜNYA

Kerry'nin ses kayıtları yayınlandı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin DAEŞ terör örgütü hakkında basına yansımayan sözlerini içeren ses kayıtları sızdırıldı. Söz konusu kayıtlarda Kerry, DAEŞ'in Suriye'de büyüdüğünü bildiklerini itiraf ederek, "Esed'in tehdit altında olduğunu düşündük. DAEŞ'in güçlendiğini gördük ve izliyorduk"...

Kerry'nin ses kayıtları yayınlandı
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin 22 Eylül'de New York'ta Suriyeli muhalifler ve bazı batılı diplomatlarla gerçekleştirdiği yaklaşık 40 dakikalık toplantının ses kaydı sızdırıldı.

WikiLeaks tarafından sızdırılan kayıtta Kerry, terör örgütü DAEŞ'in yükselişini fark ettiklerini ancak bunun Suriye'de Esed rejimi üzerinde baskı kuracağını düşündükleri için müdahale etmediklerini söyledi.

Kerry, toplantıda şu ifadeleri kullandı:

"Rusya devreye girdi, çünkü DAEŞ güçleniyordu. DAEŞ'in Şam'a yürüme olasılığı tehdit ediciydi. İşte Rusya bu yüzden devreye girdi. Çünkü bir DAEŞ hükümeti istemiyorlardı ve Esed'i desteklediler. Ve bunun (DAEŞ'in) büyüdüğünü biliyorduk. İzliyorduk. DAEŞ'in güçlendiğini gördük. Ve Esed'in tehdit altında olduğunu düşündük. Esed'i muhtemelen müzakere masasına oturtabiliriz diye düşündük. Ama Esed masaya oturmak yerine Putin'in desteğini aldı."

Konular: john kerry, dışişleri, daeş, terör orgütü,

Yorumlar