DÜNYA

Kıbrıslılar asimilasyona 'dur' diyor! Türbenin yanına kumarhane yaptırılmayacak

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nin Girne şehrinde tarihi, kültürel ve manevi yapıların yanına inşa edilen kumarhaneler, Kıbrıs halkını harekete geçirdi.

Kıbrıslılar asimilasyona 'dur' diyor! Türbenin yanına kumarhane yaptırılmayacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan’ın da 2014 yılında ziyaret ettiği Girne Çatalköy’deki Hz.Ömer Türbesi’nin yanı başına kumarhane yapılmasına karar verildi. 

Projenin onaylanmasına tepki gösteren Vakıflar Genel Müdürlüğü, Çatalköy belediye başkanı Mehmet Hulusioğlu ve vatandaşlar projenin iptali için Türkiye’nin devreye girmesini istedi. Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, Hz. Ömer Türbesi’nin yanında 5 parselin turizm yatırımları için ayrıldığını, 5. parselde belediyenin peyzaj düzenlemesi yaptığını, 4 parselde 3 otel projesi olduğunu ifade etti.

KIBRISLILAR HAREKETE GEÇTİ

Manevi Havama Dokunma Platformu öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katılımıyla geçtiğimiz hafta KKTC Cumhuriyet Meclisi önünde başlatılan eylemler, KKTC Başbakanlık Binası önüne de taşınıyor.

BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE ÇADIR

Son zamanlarda özellikle Girne bölgesinde yaşanan çevre felaketine son vermek, tarihi, kültürel ve manevi değerleri korumak, betonlaşmış sahillere dur demek adına başlatılan imza kampanyası, vatandaşların yoğun katılımıyla internet üzerinden devam ederken, yetkililere sesini duyurmak isteyen Kıbrıslılar, KKTC Başbakanlık Binası önünde çadır eylemlerini de başlattı.

VATANDAŞLARDAN DESTEK TALEP EDİLİYOR

Çadırlara gelecek vatandaşlara platformun kuruluş amacı aktarılacak. Yetkililerden öncelikli talepleri olan Hz. Ömer Türbesi yanında inşaatı devam eden kumarhaneli otel inşaatının durdurulması ve diğer yapılması planlanan kumarhaneli otel inşaatlarına izin verilmemesi yönünde bir adım gelmeyince kadar devam edilecek. Vatandaşlardan da yapacakları eylemlerine destek talebinde bulunacak.

İMZA KAMPANYASI

Manevi Havama Dokunma Platformu, konu ile ilgili imza kampanyası başlatırken, '#dokunma #istemiyoruz #çevrefelaketi #sonbulsun' başlıklarıyla Twitter'da da kampanya yürütüyor.

Konular: manevi yapı, türbe, eylem, kıbrıs halkı,

Yorumlar