DÜNYA

KKTC'nin kuruluşunun 33. yılı kutlanıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 33'üncü kuruluş yıl dönümünü tören ve etkinliklerle kutluyor.

KKTC'nin kuruluşunun 33. yılı kutlanıyor
'Ayşe tatile çıksın' koduyla başlatılan harekatın neticesinde bildirisini merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın okuduğu kuruluşunun 33. yılını kutladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığında KKTC'nin 33. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla gelen kutlamaları kabul etti. Kutlamalara Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de katıldı.

Türkiye'nin garantör ülke olması

İsmet İnönü tarafından 1950'lere kadar hiç bahsi geçirilmeyen İngilizlerin işgali altındaki 'Türk yurdu Kıbrıs' konusunda, merhum Başbakan Adnan Menderes'in iktidar olmasının ardından başlattığı girişimlerle Türkiye'ye kazandırdığı garantörlük, adadaki Türklerin geleceği için büyük önem taşıyor.Neler yaşandı

1967 yılında adadaki Rum asker sayısı 20.000 ulaşmıştır. Cumhurbaşkanı Makarios, Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasa'sını ihlal ederek general Grivas'ın başkanlığında ''Rum Milli Muhafiz Ordusunu'' (RMMO) kurar.

Türklere katliam

Ocak 1974'te Grivas'ın kalp rahatsızlığından ölmesine rağmen, varolan kriz artık durmayı bilmez. Aynı yılın Haziran'ın 15'nde, Lefkoşa'da komünistlere ve devlet binalarına Rum Milli Muhafiz Ordu birlikleri ve EOKA-2 savaşçıları ateş açar. Cumhurbaşkanı Makarios İngiliz askeri üssüne sığınır ve sonra adadan ayrılır. RMMO aynı anda otuz üç Türk köyüne girer ve köylü sakinlerin bir kısımı katledilir.

Harekat kararı

Bunun üzerine Türkiye, Zürih Antlaşmasındaki garantör hakkını kullanıp, Kıbrıs'ın Yunanistanla birleşmesini önlemek ve adada olan Türk halkını korumak amaçlı askeri harekat yapma kararı alır. 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs'a Türk Ordusu gelip, adanın kuzey ve orta kesimlerinde olan Türk köylerini kontrol ve koruma altına alır.

RMMO sözünde durmadı

25 Temmuz'da Kıbrıs için Cenevre'de üçlü (Türkiye, Yunanistan, İngiltere) konferans yapıldı. 30 Temmuz'da çekilmeyle ilgili tekliflerde anlaşmaya varıldı ve ''Cenevre Deklarasyonu'' imzalandı. Türkiye birliklerini hemen kuzeyde belirtilen yerlere çeker. Ancak RMMO anlaşılan yerlerden çıkmayıp Türk sivil katliamına devam etmiştir.

Konular: garantör, türkiye, kktc,

Yorumlar