DÜNYA

Koalisyon güçleri 188 sivili 'yanlışlıkla' öldürdü!

ABD öncülüğünde sözde DAEŞ ile mücadele için oluşturulan koalisyon güçleri, saldırılarının başlangıcından bu yana Irak ve Suriye'de 188 sivilin 'yanlışlıkla' öldürüldüğünü açıkladı.

Koalisyon güçleri 188 sivili 'yanlışlıkla' öldürdü!
"Özkararlılık Operasyonları Birleşik Görev Gücü (CJTF-OIR)" olarak adlandırılan koalisyon güçleri merkezinden yapılan açıklamada, kasım ayında Irak ve Suriye'de 15 sivilin öldürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, "Koalisyon saldırılarının başlamasından itibaren bugüne kadar elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda en az 188 sivilin 'Özkararlılık Operasyonu' saldırıları kapsamında kaybedildiği sonucuna varılmaktadır. CJTF-OIR güçleri, Irak ve Suriye'de DAEŞ'in bertaraf edilmesi çalışmaları sırasında kasıtsız olarak kaybedilen sivil canlardan ötürü büyük üzüntü duymakta ve hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin başsağlığı dileklerinde bulunmaktadır." denildi.  

ABD'nin başını çektiği ve 60 ülkenin katıldığı uluslararası koalisyon hava saldırıları, DAEŞ'e karşı 2014 yılından bu yana devam ediyor. Bu saldırılar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi veya Esed rejimi tarafından onaylanmadı.

 

Konular: siviller, BMGK, ölümler, yanlışlıkla,

Yorumlar