DÜNYA

Kuzey Kore'den tepki çeken nükleer deneme

Kuzey Kore'nin şimdiye kadar yaptığı en büyük nükleer deneme, 5,3 büyüklüğünde deprem meydana getirdi.

Kuzey Kore'den tepki çeken nükleer deneme
Güney Kore, beşinci denemenin Pyongyang yönetiminin bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük test olduğunu duyurdu.

DEPREM VE PATLAMA MEYDANA GELDİ

Denemenin ardından ülkenin kuzeydoğusunda kaydedilen deprem, 10 kilometre derinlikte meydana geldi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, Punggye-ri nükleer deneme sahasının yanında depremle birlikte bir de patlama gerçekleştiğini aktarıyor.

Son uydu görüntüleri, Punggye-ri'deki hareketlilikte artış olduğunu gösteriyordu.

"BU BİR MEYDAN OKUMA"

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye denemeyi "K.Kore lideri Kim Jong-un'un manyakça umursamazlığını gösteren ve kendini yok etmeye yönelik bir eylem." olarak niteledi. Park, denemenin uluslararası topluma büyük bir meydan okuma olduğunu ve K.Kore'nin bunun sonucunda sadece daha çok yaptırımla karşı karşıya kalacağını belirtti. Haber üzerine Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Laos'taki Günedoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) zirvesinden ayrılıp ülkeye döndü.Seul yönetimi, son denemenin Ocak ayındaki nükleer testin iki katı gücünde olduğunu tahmin ediyor.

Denemeden sonra saatlerce sessiz kalan Pyongyang, yaptığı açıklamada beşinci nükleer denemenin başarılı olduğunu ilan etti.

JAPONYA GÖZ YUMAMAYIZ DEDİ

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'den de "Kuzey Kore'nin nükleer denemesi kesinlikle kabul edilemez." açıklaması geldi. Japonya Başbakanı, nükleer deneme haberlerinin ardından "Eğer Kuzey Kore nükleer deneme yaptıysa, buna göz yumamayız. Sert şekilde protesto etmeliyiz" diye konuştu.

ÇİN'DEN KINAMA

Çin'den de nükleer denemeye kınama geldi. Tokyo yönetimi, radyasyon ölçümü için bölgeye uçak yolladı.

ABD'DEN İLK AÇIKKLAMA GELDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "Başkan Obama, ABD'nin Asya'daki müttefiklerinin güvenliğine karşı sorumluluğunu yineledi. Kuzey Kore'nin bu eyleminin ardından ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kaldığından emin olmak için görüşmelerimiz sürecek" dedi.

Konular: kuzey kore, güney kore, Japonya, deprem,

Yorumlar