DÜNYA

Kuzey Kore'nin 'balistik füze' açıklamasına ABD'den yanıt

Kuzey Kore lideri  Kim Jong Un’un kıtalararası balistik füze üretimine yakın olduklarını ifade etmesi üzerine, ABD'den açıklama geldi. Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü, ABD'nin hem kendi topraklarını hem de bölgeyi balistik füze tehdidine karşı korumak için yeterli teçhizatı bulunduğunu söyledi.

Kuzey Kore'nin 'balistik füze' açıklamasına ABD'den yanıt
 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 Kuzey Kore’nin onlarca BM Güvenlik Konseyi kararını hiçe sayarak nükleer deneme ve balistik füze denemesi yaptığına dikkati çeken Sözcü, ABD’nin bölgedeki müttefikleri ile bu konuyu ciddi bir şekilde ele aldığını ifade etti. 
 
Sözcü, şöyle devam etti:

Güney Kore ile THAAD füze savunma sistemlerinin yarımadaya en kısa sürede konuşlandırılması için görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim bölgede müttefiklerimizin füze savunma çabalarına yönelik desteğimizin önemli ayağı bu sistemlerdir.

 "Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze tehdidinin gün geçtikçe daha netleştiğini, buna karşılık ABD’nin bir adım atmayıp Pyongyang’ı sadece caydırıcı unsurlarla tehdit ettiği" şeklindeki bir soru üzerine Sözcü, ABD’nin gerektiğinde derhal harekete geçebilecek kapasite ve hazırlığa sahip olduğunu söyledi.

 ABD’nin Güney Kore’de yaklaşık 30 bin askeri bulunduğuna dikkati çeken Sözcü, şunları kaydetti:

Amerikan topraklarını ve bölgeyi korumak için balistik füze şemsiyemiz var. Bugün bulunduğumuz nokta ve o teknolojiyi kullanan personelimizin kabiliyetlerine bakılırsa o sisteme güvenmeye devam ediyoruz. Biz ülkemizi savunma kabiliyetimizden eminiz. İhtimaller üzerine yorum yapmayacağım ama kademeli füze savunma sistemimiz var ve bu kapsamlı sistemin değişik boyutları var.

Konular: pentagon, iddia, kuzey kore, peter cook,

Yorumlar