DÜNYA

Macaristan göçmen endişesiyle Avrupa'ya yükleniyor: Akıllı politika değil

Başta Almanya ve Hollanda olmak üzere Avrupa'da yükselen faşizme Türkiye'nin göçmenler konusunda alacağı kararlarla tepki vermesinden endişelenen Macaristan'dan açıklama üstüne açıklama geliyor. Macar Başbakan Viktor Orban, Türkiye politikaları konusunda Avrupa'yı eleştirdi. Orban, "Bir yandan Türkleri eleştirip, diğer...

Macaristan göçmen endişesiyle Avrupa'ya yükleniyor: Akıllı politika değil
Macaristan Devlet radyosunda konuşan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Güvenliğimizi Türklerin eline teslim edip, aynı zamanda onları taciz etmek, onlara saldırıp, demokratik olmamakla eleştirip sorun yaratmak çok da akıllı bir politika değil" ifadelerini kullandı.

Göçmen karşıtı Orban Avrupa'da 2015 yılında zirve yapan mülteci krizi sırasında Türkiye ve Balkanlar üzerinden gelen mülteci akınına karşı sınırların kapatılması gerektiğini savunan cephenin öncüsüydü.

Macaristan, Eylül 2015'te Sırbistan ile sınırına tel çekerek ayıran ilk Avrupa ülkesi oldu. Geçen yıl mart ayına kadar diğer ülkeler de Macaristan'ı izleyerek sınırlarını kapattı. Ancak tellerin çekilmesinden bu yana Sırbistan'a ulaşan mülteciler Avrupa Birliği ülkelerine devam edemiyor ve bu durum mültecilerin Sırbistan'da birikmesine yol açtı.

Konular: Viktor Orban, türkleri, avrupa, türkiye,

Yorumlar