DÜNYA

Maskenin adı: DAEŞ ile mücadele

ABD’nin, Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü PKK devleti projesinin sonuçlandırılmasına 40 kilometrelik bir mesafe kaldı.

Maskenin adı: DAEŞ ile mücadele
Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde 2015 yılı Eylül ayında fiili startı verilen 'Suriye Kürdistanı' projesi için yüzlerce köy, kasaba ve ilçeyi ele geçiren PKK'nın Suriye kolu PYD'nin, Afrin - Kobani bağlantısını sağlamasına yalnızca 40 kilometre kaldı.

Batıda Afrin yönünden Tel Rıfat'a ilerleyen ve Ahraz kasabasını ele geçiren PYD, doğuda ise Arime köyünü işgal ederek iki nokta arasında mesafeyi 40 kilometreye düşürdü.

Terör örgütü PYD 2015 yılına dek yalnızca Kamışlı, Afrin ve Kobani'de etkin iken şu an yüzlerce kasaba ve köy ile Türkiye sınırında 500 kilometreden fazla alanı kontrol ediyor. Kubbesin, Susyen, Silsane, Seddi Şahba, Hörbul, Bizaa ve Savran ABD ve müttefiki terör örgütü PYD'nin kantonlar arası bağlantı için aşması gereken yerleşim birimleri.PEŞMERGEYE ALMAN SİLAHI

ABD tarafından PYD'ye kurdurulmaya çalışılan Rojova bölgesi %75 IŞİD'ten alınan topraklar üzerinde şekilleniyor. Haseke, Tel, Abyat ve son olarak Münbiç'te son bir yıl içerisinde 400'den fazla yerleşim birimi ile binlerce kilometrekarelik toprak bütünü IŞİD'den alındı. Almanya hükümeti ise, Peşmerge'ye yeniden silah göndermeye başladı.

Daha önce gönderilen Alman silahlarının Kuzey Irak'taki silah pazarlarında satıldığı yönünde haberlerin çıkması üzerine durdurulan sevkiyat, IKBY'nin güvence vermesi üzerine tekrar başladı. Alman Savunma Bakanlığı, salı günü itibariyle yeniden başlayan silah sevkiyatı kapsamında Peşmerge'ye 70 ton malzeme gönderildiğini duyurdu.

Konular: pkk devleti, mesafe, terör örgütü devleti, kobani,

Yorumlar