DÜNYA

Meksika Devlet Başkanı Nieto ABD'ye gitmeyi reddetti

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameye imza atması sonrası, Meksika yönetimi ile "duvarın finansmanı" tartışması büyümeye başladı.

Meksika Devlet Başkanı Nieto ABD'ye gitmeyi reddetti
Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameye imza atan ABD Başkanı Donald Trump ile Meksika yönetimi arasındaki "duvarın finansmanı" tartışması giderek büyüyor.

Duvarın finansmanıyla ilgili karşılıklı açıklamaların ardından Trump, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Eğer Meksika, acil ihtiyaç olan bu duvarın parasını ödemek istemiyorsa belki de önümüzdeki toplantıyı iptal etmek daha iyi olur." ifadesini kullandı.

ABD'ye gitmiyorum"

Ay sonunda Washington'da iki lideri bir araya getirecek toplantının iptal edilebileceği açıklaması karşısında "şaşkına dönen" Meksika yönetimi ilk saatlerde resmi bir değerlendirme yapmazken,  Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto "ABD'ye gitmiyorum" açıklaması gecikmedi.

Açıklamasında, "ABD Başkanı ile önümüzdeki salı günü yapılması planlanan toplantıya katılmayacağımı bu sabah Beyaz Saray'a ilettik." diyen Nieto, iki ülke arasındaki iş birliğinin sürmesi gerektiğine inandığını vurguladı.

"Diplomasi Twitter aracılığıyla yapılmaz"

Meksika Maliye Bakanı Jose Antonio Meade ise "Sanıyorum diplomasi Twitter aracılığıyla yapılmaz." diyerek Trump'ın duvarla ilgili süreci sosyal medya hesabı üzerinden yönetmesini eleştirdi.

Trump: Toplantının iptali konusunda mutabık kaldık

Meksika Devlet Başkanının bu açıklamasına Philadelphia'da cevap veren Trump, "Meksika Devlet Başkanı ile ben, önümüzdeki hafta yapılması planlanan toplantının iptali konusunda mutabık kaldık. ABD'ye saygılı davranmayan Meksika ile bu tür bir toplantı verimsiz olurdu." yorumunda bulundu.

Konular: meksika, ABD, Enrique Pena Nieto, TRUMP,

Yorumlar