DÜNYA

Mostar Köprüsü 'Halep' için yeşile büründü

Bosna Hersek'in güneyindeki tarihi Mostar Köprüsü, Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik yapılan saldırılara dikkati çekmek amacıyla ışıklandırıldı.

Mostar Köprüsü 'Halep' için yeşile büründü
Bosna Hersek'in en önemli sembollerinden biri olan ve Mostar şehrine ismini veren tarihi Mostar Köprüsü, Halep halkına dayanışma mesajı göndermek ve dünya kamuoyuna Suriye'deki savaşı durdurma çağrısında bulunmak için barışın rengi yeşile büründü. 

Ses yükseltme çağrısı

Barış ve Kültürlerarası İşbirliği Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Alija Behram, Anadolu Ajasına yaptığı açıklamada, UNESCO'nun tarihi miras listesinde bulunan Mostar Köprüsü'nü yeşil renkle aydınlatmaya karar verdiklerini ifade ederek, çağdaş toplumlara Halep halkına yapılanlara karşı seslerini yükseltme çağrısında bulundu.

Suriye'de yapılanların "kabul edilemez" olduğunu söyleyen Behram, "Suriye ve Halep'te hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunduk. Bu şekilde onların yanında olduğumuzu ve acılarını paylaştığımızı göstermek istedik." dedi.

Behram, Bosna Herseklilerin Suriye'de yaşananları en iyi anlayan halk olduğuna işaret ederek, Suriyelilere "cesaretli olun" mesajı gönderdiklerini belirtti.

Konular: siviller, bosna hersek, halep, balkanlar,

Yorumlar