DÜNYA

Mursi hakkında yeni karar!

Mısırlı yargı kaynakları, 3 Temmuz 2013'teki darbenin ardından tutuklanan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararının temyiz mahkemesi tarafından bozulduğunu aktardı.

Mursi hakkında yeni karar!
Mısırlı yargı kaynakları, 3 Temmuz'daki darbenin ardından tutuklanan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararının, Temyiz Mahkemesi tarafından bozulduğunu aktardı.
'Vadi'n-Natrun Hapishanesi Olayı' olarak da bilinen 'hapishaneler baskını' davasında idam cezasına çarptırılan Mursi'nin yeniden yargılanması talep ediliyor.

Hakkında verilmiş bir idam cezası kalmadı  

Böylece, daha önce başka davalardan müebbet hapis cezası alan Mursi hakkında verilmiş herhangi bir idam cezası kalmadı.

"Hapishaneler baskını'' 

Söz konusu davada, 106'sı firari ve 25'i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011'de Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, "11 hapishane ve karakola saldırarak, üç subayı kaçırmakla" suçlanıyordu.
İlk duruşması 28 Ocak 2014'te yapılan davada, Mursi ve diğer sanıkların Ocak 2011'deki devrim sırasında Gazze'den sızan yüzlerce kişi tarafından pek çok hapishaneye baskın düzenlenerek Vadi'n-Natrun Hapishanesi'nden kaçtığı iddia ediliyordu.
Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ardından başlayan yeni dönemde Cumhurbaşkanı seçilen Müslüman Kardeşler'in adayı Mursi, peşinden gelen askeri darbeyle koltuğundan olmuş ve hapse konulmuştu.
 

Konular:

Yorumlar