DÜNYA

Musavi: Erdoğan'ın çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz

Gelişen 8 Ülke Ekonomik İşbirliği Örgütü (D-8) Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran ile Türkiye'nin ticarette yerel para birimlerini kullanma çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz." dedi. 

Musavi: Erdoğan'ın çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz
Musavi, yaptığı açıklamada, ABD dolarının son birkaç yıldır güçlendiğini, D-8 ülkelerinin bu durumdan kendi yapısal dinamiklerine bağlı olarak farklı oranlarda etkilendiğini söyledi. 

Doların önümüzdeki dönemde de güçlenmeye devam edebileceğini, bunun gelişmekte olan ülkeler üzerindeki finansman baskısını arttırabileceğini dile getiren Musavi, "Bu kapsamda kendi aramızda yerel para birimlerimizle ticaret yapmak, bizleri ileride oluşacak kur risklerine karşı önemli ölçüde koruyacaktır." ifadesini kullandı.

D-8'in 3,7 trilyon dolarlık ekonomik hacimle dünya ekonomisinin en önemli işbirliklerinden biri olduğuna dikkati çeken Musavi, bu ekonomik gücü ticari ve mali işbirliğiyle beslemek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını anlattı.

"Diğer ülkeleri cesaretlendirecek"

Musavi, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu vurgulayarak, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran ile Türkiye'nin ticarette yerel para birimlerini kullanma çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz. Konu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2015 yılında yaptığı İran ziyaretinde gündeme gelmişti, o günden bu yana gerçekleşmesi için çalışmalar devam ediyor. Ümit ederim çalışmalar en kısa sürede tamamlanır ve proje hayata geçer." diye konuştu.

Yerel para birimiyle ticaret yapıldığı zaman İran ile Türkiye arasındaki ticaretin artacağını anlatan Musavi, şöyle konuştu:

"Ayrıca takas mekanizması da ülkeler arasındaki ticareti artırmanın başka bir yoludur. Bunun üzerine de çalışılmalıdır. Eğer yerli para ile ticaret başarılı şekilde uygulanırsa bu, diğer D-8 ülkeleri için de örnek teşkil edecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de gerçekleşecek D-8 Zirvesi'nde bu projeyi gündeme alır ve ülke liderleriyle paylaşırsa eminim bu, diğer ülkeleri cesaretlendirecektir. Pek çok açıdan önemli bir dönüm noktası olacak Türkiye'deki 2017 D-8 Zirvesi, bu önemli proje açısından da kritik bir eşik olabilir. Böylelikle D-8 içi ticareti artırarak ekonomilerimizi güçlendirip halklarımızın refahını yükseltmeye katkı sağlamış oluruz."

Musavi, Endonezya ve Türkiye'de doların yükselmesinin etkisi biraz daha fazla olurken, Pakistan ve Bangladeş'te kura bağlı ciddi bir sorunla karşılaşılmadığını belirterek, "Hemen hemen tüm D-8 ülkelerinde normalleşmenin başladığını ve kurların dengeli seviyelere döndüğünü söyleyebiliriz." dedi.

D-8 liderleri Türkiye'de toplanacak

Musavi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde gelecek yıl yapılacak D-8 Zirvesi'nin pek çok açıdan kritik öneme sahip olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"D-8, 20 yılına giriyor. Bu zaman zarfında işbirliğinde gelinen nokta, projelerin uygulanması, örgütün yapısı, 2030 vizyon belgesi gibi pek çok hususun liderler tarafından karara bağlanması bekleniyor. 1997-2017 dönemini proje geliştirme dönemi olarak adlandırıyorum. 2030 vizyonu da bu projelerin uygulandığı ve somut işbirliğinin geliştirildiği dönem olacak. Bu kapsamda gelecek yıl mart ayı içinde D-8 komisyonerleri ile Antalya'da bir araya gelerek son hazırlıkları ele alacağız. D-8 liderlerinin aynı masa etrafında bir araya gelmesi, başta Suriye olmak üzere küresel ve bölgesel pek çok krizin çözümüne katkı sağlayacaktır." 

Konular:

Yorumlar