DÜNYA

NY Times'tan HDPKK güzellemesi

Amerika'da yayınlanan New York Times gazetesi yaptığı haberde, terör örgütü PKK ve onun siyasi uzantısı HDP'yi öve öve bitiremedi. Terör örgütü PKK ve HDP hakkında PR çalışması yapan gazete, örgütün siyasi kolu HDP'nin Eşbaşkanlık sistemine övgüler yağdırdı ve terör örgütü PKK hakkında resmen güzelleme yaptı. Bu güzelleme daha önce...

NY Times'tan HDPKK güzellemesi
Terör örgütü PKK ve savunuculuğunu üstlenen HDP'ye güzelleme yazan ABD gazetesi New York Times gazetesi, terör örgütünü öve öve bitiremedi. Gazete, HDP'nin politikalarını savunurken, terör örgütü PKK'nın saldırılarının savaş olduğunu söyleyecek kadar haddini aştı.

New York Times gazetesi yayınladığı editoryal bir haberinde HDP/PKK'nın politikalarını övdü. Gazete, HDP'nin Eş Başkanlık uygulamasını yere göğe sığdıramazken, HDP'nin kadın erkek eşitliğini en iyi şekilde uyguladığını savundu. “Ataerkilliğin genel bir kural olduğu bir bölgede, Kürt toplumu uzun süredir bir istisna olarak öne çıkıyor” sözlerine yer veren gazete, “Kürt kasabaları anlaşma ile birlikte bir kadın ve bir erkekten oluşan eş başkanlardan olmak zorunda. Tüm parlamento üyeleri cinsiyete göre dengeli durumda ve işgücü yarısı kadın ve yarısı erkeklerden oluşuyor” diyerek HDP'nin politikasına övgüler yağdırdı.

Teröristlere övgü üstüne övgü

Gazete terör örgütü PKK'nın da benzer bir eşitliği uyguladığını savunarak teröristlere övgüler yağdırdı. Gazete, terör örgütü PKK'nın terörist faaliyetlerini 'savaş' olarak nitelerken, kadın ve erkeklerin bu savaşta ortak rol üstlendiklerini yazdı. Gazetenin haberinde kadınların örgüt içerisinde sözde komutanlık yaptığı vurgulanarak büyük bir övgüye yer verildi.

PKK için algı operasyonu yaptı

New York Times, terör örgütü PKK için, “Yasaklanmış olan PKK, Türk hükümeti, Avrupa ve ABD açısından bir terör örgütü olarak görülebilir, ancak uzun süredir kadın haklarının politik platformunun merkezi haline geldi” ifadelerini kullandı. Bu platformun HDP üzerinden yasal siyasi partilerin içerinde kendine yer bulduğunu yazan gazete, HDP'nin parlamentoda 50 milletvekili ile temsil edildiğini ve bölgedeki 103 belediyenin HDP'nin elinde olduğunu söylüyor.

“Yine de Kasım ayının başlarında, Türk hükümeti HDP'yi parçaladı” sözlerine yer veren gazete, terör örgütüne destek veren HDP'li vekilleri savunuyor.

Avrupa'ya kaçan HDP Milletvekili Feleknas Uca'nın sözlerine de yer veren gazete, Uca'nın “Bu darbe aslında kadınları hedef alıyor ve kadın örgütlerini kapatıyor. Bu kadınların özgürlüğüne darbe vuruyor” dediğini belirtiyor.

Gazete, HDP'nin bölgede çok başarılı bir politika izleyerek toplumsal cinsiyet haklarını dönüştürdüğünü iddia ediyor. HDP'nin felsefesinin PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın erken dönemlerden itibaren kadın ve erkekleri eşit gören yaklaşımından kaynaklandığını ve Öcalan'ın bunu dağda da uyguladığını belirten gazete, HDP/PKK'ya övgüler yağdırıyor.

Gazete bu değişimin kan davalarının, töre cinayetlerinin ve kızların babalarıyla aynı masada oturmasına izin verilmediği bir toplumda meydana geldiğini söyleyerek, HDP'nin Kürt toplumuna bakışını da ortaya koydu.

Konular: pkk, new york times, ABD, hdp,

Yorumlar