DÜNYA

OHAL'li Fransa okulları kapatacak

1 seneyi aşkın bir süredir olağanüstü hal altında bulunan Fransa'da, terörle mücadele eylem planında bir üst seviye daha oluşturuldu. Elysee Sarayı tarafından kabul edilen "Acil saldırı uyarısı" isimli seviyede, metrolar, okullar, yollar kapatılabilecek.

OHAL'li Fransa okulları kapatacak
Uğradıkları terör saldırılarında ağır kayıplar verdikten sonra Olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını hayata geçiren ve 1 seneyi aşkın süredir aralıksız devam ettiren Fransa'da, normalde iki seviyeli olan terörle mücadele eylem planının üçüncü ve yeni seviyesi, saldırı tehdidinde ya da saldırıdan hemen sonra devreye girebilecek.

Yollar ve metrolar kapatılabilecek

Yeni seviyede, gerek görülmesi halinde, yollar ve metrolar kapatılabilecek, eğitime ara verilecek. Siber saldırılar ve "drone" ismiyle bilinen insansız hava araçlarına ilişkin düzenlemeler de yapılacak.

İlk kez 1978 yılında kabul edilen Fransızcada "vigipirate" ismiyle bilinen terörle mücadele eylem planı, ihtiyat ve saldırı riski olmak üzere iki aşamadan oluşuyordu.

Olağanüstü halin 13 Kasım 2015 saldırılarından bu yana geçerli olduğu ülkede eylem planının ikinci seviyesi uygulanıyordu.

Konular: saray, onay, fransa, ne zamandır,

Yorumlar