DÜNYA

PKK'ya kucak açan Belçika, PKK'nın gazetecisini serbest bıraktı

Terör örgütü PKK'nın çadırlarının meydanlarında kurulmasına kucak açan Belçika, 15 Aralık'ta tutuklanan PKK'nın haber ajansı olan Fırat Haber Ajansı Haber Müdürü Celil Demiralp'i kefaletle serbest bıraktı.

PKK'ya kucak açan Belçika, PKK'nın gazetecisini serbest bıraktı
Teröre kucak açan ve göz yuman Belçika aldığı karar ile yine şaşırtmadı. Daha önce meydanlarında terör örgütü PKK'nın ve yandaşlarının çadırlarının kurulmasına izin veren, PKK'yı terör örgütü olarak görmeyen Belçika bir skandala daha imza attı.

Fransız vatandaşı olduktan sonra Maxime Azadi adını kullanmaya başlayan PKK ile bağlantılı Fırat Haber Ajansının (ANF) Haber Müdürü Celil Demiralp'in tutukluluğuna yapılan itiraz, bugün karara bağlandı. Belçika basınına göre, Turnhout mahkemesi, Demiralp’in kefaletle serbest bırakılmasına hükmetti.

Celil Demiralp, 15 Aralık’ta Hollanda’dan Fransa’ya giderken Belçika’nın Turnhout şehrindeki “rutin bir kontrol” sırasında gözaltına alınmıştı. Celil Demiralp, çıkarıldığı mahkemece ertesi gün tutuklanmış, avukatı ise tutukluluğa itiraz etmişti.

Türkiye talepte bulunmuştu

Türkiye’nin, Celil Demiralp’in terör örgütüyle iş birliği yapmakla suçladığı ve yakalanması için İnterpol’e talepte bulunduğu belirtilmişti.

Öte yandan ülkede, 2006'da terör örgütünün Avrupa'daki üst düzey yöneticilerinden Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar'ın da aralarında bulunduğu 36 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı. Kasım ayında ise soruşturma davaya dönüştürülmüş, ancak Brüksel Soruşturma Dairesi, "PKK'nın terör örgütü olmadığı iddiasıyla" dava açılmasını reddetmişti. Federal Savcılık ise karara itiraz etmişti.

Konular: belçika, celil demiralp, pkk, fırat haber ajansı,

Yorumlar