DÜNYA

Putin'den ABD'ye şeffaflık çağrısı: Neden gizli tutuyoruz?

ABD ile Rusya arasında varılan Suriye'de ateşkes anlaşması sonrası ABD'nin detayları gizleme çabası, BM'nin acil oturumunun ertelenmesine sebep oldu.

Putin'den ABD'ye şeffaflık çağrısı: Neden gizli tutuyoruz?
 Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin cuma günü yapılması planlanan Suriye konulu acil oturumunun ertelendiği bildirildi.

ABD İSTEYİNCE ERTELENDİ

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, oturum ABD ve Rusya’nın talebi üzerine ertelendi.

Oturumda, ABD ve Rusya temsilcilerinin Güvenlik Konseyi’ne Suriye konusundaki anlaşmanın ayrıntıları hakkında bilgi vermesi planlanıyordu. Ancak verilen bilgiye göre, Washington, desteklenen direnişçileri tehlikeye sokmaktan kaygı duydu.

BM nezdindeki ABD temsilcisi, güvenliği tehdit etmeden Güvenlik Konseyi’nin nasıl bilgilendirileceği konusunda uzlaşma sağlanmadığı için oturumun iptal edildiğini belirtti.

NEDEN GİZLİ TUTUYORUZ?

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bugün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye anlaşması konusunda Moskova’nın üzerine düşeni yaptığını vurgulayarak, Washington’a daha şeffaf olma çağrısı yaptı ve “Neden bu anlaşmayı gizli tutmamız gerektiğini tam olarak anlayabilmiş değilim” dedi. 

CENEVRE'DE 9 EYLÜL'DE BİR ARAYA GELMİŞLER VE ATEŞKESİ AÇIKLAMIŞLARDI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye konusunu görüşmek üzere Cenevre’de bir araya gelmiş, uzun süren pazarlığın ardından ateşkes anlaşmasını imzalamış ve kamuoyuna açıklamışlardı.

Konular: Konsey, amerika, rusya, bm,

Yorumlar