DÜNYA

Putin'den 'Filistin' açıklaması!

29 Kasım Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla Mahmud Abbas'ı tebrik eden Putin, İsrail-Filistin krizine bakış açılarının değişmediğini söyledi.

Putin'den 'Filistin' açıklaması!
Kremlin'den, 1978'den bu yana kutlanan Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü sebebiyle yapılan açıklamada, Putin, Rusya ve Filistin'in iş birliğine ve dostluğa dayalı ilişkilere geleneksel olarak sahip olduğunu ifade etti.

Rusya'nın bölgede yaşanan krizde kapsayıcı, adil ve kalıcı çözümden yana olduğunu kaydeden Rusya lideri, İsrail-Filistin müzakerelerine yeniden başlanması ve Filistin'in ulusal kimliğinin yeniden tesis edilmesi konusunda katkı sunmaya hazır olduğunun altını çizdi.1967 sınırları vurgusu

Putin, 1967 sınırlarına tabi ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediklerini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Abbas ve Netanyahu'ya 9 Eylül'de Moskova'da yüz yüze görüşme yapmayı teklif etmişti. Ancak Abbas, Netanyahu'nun görüşmenin daha ileri bir tarihe ertelenmesini talep etmesi nedeniyle 9 Eylül'de yapılması planlanan görüşmenin gerçekleşmeyeceğini söylemişti.BM kararıyla kutlanıyor

Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unda alınan kararla, 29 Kasım günü 1978’den bu yana her yıl Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü olarak kutlanmaktadır.

Konular: Doğu Kudüs, filistin, israil, 1967 sınırları,

Yorumlar