DÜNYA

Resmi olarak belgelendi! Esed rejimi Halep'te 8 kez kimyasal silah kullandı

Katil Esed rejiminin, 2016 yılı 17 Kasım-13 Aralık tarihleri arasında Halep'te en az 8 kez kimyasal silah kullandığını belgeledi.

Resmi olarak belgelendi! Esed rejimi Halep'te 8 kez kimyasal silah kullandı
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW), tanıklarla yüzyüze ve telefonda görüşmeler, fotoğraf ve video görüntüleri ile sosyal medyada yer alan paylaşımlardan derlediği bilgilerle hazırladığı raporda, Esed rejiminin koordineli olarak muhaliflere kimyasal silahla saldırdığı ortaya konuldu.

"Klorin gazı bulunan mühimmat atıldı"

Rapora göre, rejim güçleri 17 Kasım ile 13 Aralık tarihleri arasında en az 8 defa yerleşim bölgelerine helikopterden içinde klorin gazı bulunan mühimmat attı.

Saldırılar sonucunda 4'ü çocuk en az 9 sivil hayatını kaybetti, 200 civarında kişi de yaralandı.

Raporda görüşlerine yer verilen HRW acil durumlardan sorumlu direktör yardımcısı Ole Solvang, kimyasal saldırıların, rejim tarafından kenti ele geçirmek için koordinasyon ve belirli bir strateji çerçevesinde yapıldığının belirlendiğini kaydetti.

"Yaptırımlar uygulanmalı"

Solvang, BM Güvenlik Konseyi'nin, Suriye rejimi ya da diğer unsurlardan kimyasal silah kullananlara gerekli yaptırımı uygulamasını isteyerek, kimsenin bu saldırıların sorumluluğundan muaf tutulmaması gerektiğini ifade etti.

Raporda Suriye'nin Ekim 2013'te kimyasal silahların yasaklanması anlaşmasına taraf olduğu vurgulanarak, buna rağmen rejimin Nisan 2014'ten bu yana helikopterlerle yerleşim bölgelerine kimyasal silah attığı belirtildi.

Konular: insan hakları, insan hakları izleme örgütü, suriye, hrw,

Yorumlar