DÜNYA

Ruhani'den skandal 'Halep' açıklaması!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Halep'te kadın ve çocukların da aralarında olduğu binlerce sivili katleden Baas çetesinin, zulümle mücadele ettiğini öne sürerek skandala imza attı.

Ruhani'den skandal 'Halep' açıklaması!
Suriye'nin Halep kentinde Esed rejimi ve İran destekli Şii milisler tarafından abluka altına alınarak katledilmek istenilen sivillerin tahliye edilmesine çalışılırken, İran'ın başkenti Tahran'da "30'uncu Uluslararası İslami Vahdet Konferansı" düzenlendi.

Halep'teki katliamı görmezden geldi

Konuşmasında, "Şiddet hangi mezhep veya milletten gelirse gelsin İslam'a aykırıdır. Kan dökerek ve masumları öldürerek peygamber ve İslam'a yakınlaşılmaz" diyen Ruhani, Halep'te İran destekli milislerin sivil halka yönelik katliamlarını ise görmezden geldi.

Katil Esed'e destek
 
Ruhani konuşmasında Halep'teki tedavi merkezleri ve hastaneler vurulmuşken, kadın ve çocukların da aralarında olduğu on binlerce sivil kuşatma altındayken Suriye rejimi ve müttefiklerinin Halep'te zulümle mücadele ettiğini öne sürdü.

150 bin sivil öldürüldü

Esed rejimi, Rusya ve İran destekli milislerin, 4,5 aydır kuşatma altında tuttukları Doğu Halep'te 15 Kasım'dan bu yana düzenledikleri saldırılar sonucu yaklaşık bin 150 sivilin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Doğu Halep’teki saldırılara karadan destek veren Hizbullah, Afganistanlı Fatimiyun Tugayı, Iraklı Nüceba Hareketi Tugayı ve Bekir Tugayı gibi gruplardan oluşan yaklaşık 7 bin milis katılıyor. 

Tahliye kararına uymuyor

İran komutasındaki Şii milislerin, kuşatmadan çıkmak üzere rejimin kontrol noktasında bekleyen konvoya keskin nişancılarla düzenlediği saldırıda, 4 sivil hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine konvoy geri dönmek zorunda kalmıştı. İran komutasındaki güçler, dün de Türk ve Rus yetkililerin ateşkesi uygulatmaya çalıştığı sırada muhaliflere karşı geniş kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Konular: halep, hasan ruhani, esed, mezhep,

Yorumlar