DÜNYA

Rus Bakan'dan Büyükelçi Karlov açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, dün akşam saatlerinde Ankara'da uğradığı terör saldırısı sonrası hayatını kaybeden Büyükelçi Karlov'un, Suriye'deki barış sürecine destek olmak için muhaliflerle iletişim kurmak üzerinde çalıştığını söyledi.

Rus Bakan'dan Büyükelçi Karlov açıklaması
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, "Andrey Karlov, Suriyeli muhaliflerle temas içerisinde olan bir insandı, onlarla diyalog kurmak için çalışıyordu. Bu gerçek, trajediye tamamen yeni bir açı kazandırıyor" dedi.

Karlov Türkiye ile Rusya arasında gerginlik yaşandığı dönemde Türkiye'de görev yapmış ve iki ülke arasındaki barış konusunda yoğun mesai harcamış bir isimdi.

Kendini barışa adamıştı

Zaharova, "Karlov, teröristlerin nasıl bu hâle geldiğini, bölgede fikirlerini nasıl yaydıklarını ve siyasal süreci başlatmanın ne kadar zor olduğunu bilen biri olarak kendini barışa adamıştı" diye de ekledi.

Rus uçağının düşürülmesi sonrası Rusya ve Türkiye ilişkilerinin düzelmesi için büyük çaba harcayan Karlov, Suriye'deki barış görüşmelerinin sürüdürülmesi noktasında kilit isimlerden biriydi.

Konular: ankara, rusya, andrey karlov, başkonsolos,

Yorumlar