DÜNYA

Rus elçiliğinden İngilizleri kızdıracak anket

Türkiye ve Rusya'nın girişimleri sonucu Suriye genelinde ilan edilen ateşkes hakkında bölgede rol oynayan bütün güçler bir bir görüşlerini açıklarken, İngiltere'nin süreci tepkisiz bir şekilde seyrettiği görüldü. Rusya'nın İngiltere Büyükelçiliği de İngiltere'nin pasif tutumuna yönelik olarak Twitter'dan 'sizce neden...

Rus elçiliğinden İngilizleri kızdıracak anket
Suriye'de 600 bini aşkın insanın ölümüne sebep olan kanlı iç savaşta, Türkiye ve Rusya'nın yoğun girişimleri ile ateşkes süreci başladı.

İlk olarak geçtiğimiz haftalarda Halep'i kapsayan koridorun açılmasını sağlayan Türkiye, 30 Aralık 00.00 için Suriye'de ateşkes ilan edilmesini kapsayan anlaşmaya imza attı. Rusya ve İran'ın da katılımıyla sağlanan ateşkese karşı Avrupa ülkelerinden ise hamle gelmemesi dikkati çekti. 

Somut adım atmadığı ortaya çıktı

İngiltere, ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Suriye'de düzenlediği hava saldırısına destek verdiğini doğrulamıştı. Fakat bölgede terörle mücadele adına herhangi bir somut adım atmadığı ortaya çıkmıştı.

Son günlerde yaşananlar kapsamında ilan edilen ateşkese sessiz kalan İngiltere için dikkatleri çeken bir soru gündeme geldi. Rusya'nın İngiltere Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabı üzerinden başlatılan anket çalışmasındaki soru ve şıklar mevcut tabloyu gözler önüne serdi.

Rus Büyükelçilik, "Türkiye-Rusya-İran'ın Suriye'deki ateşkesi sağlamada önemli rollerine Birleşik Krallık'tan tepki yok. Sizce neden?" sorusuna "a-kıskançlık","b-herkes tatilde","c-inanamıyorlar" şıklarıyla yanıt arıyor.

Konular: aralık, ateşkes, türkiye, İngiltere,

Yorumlar