DÜNYA

Rus helikopteri füze ile vuruldu

Suriye'nin Hama kentinde bir Rus helikopteri muhaliflerce ateşlenen güdümlü füze saldırısı sonucu düşürüldü.

Rus helikopteri füze ile vuruldu
Suriyeli muhalif gruplardan Ceyşul İzze tarafından yapılan açıklamayla, Suriye'nin Hama kenti kuzeyinde bir Rus helikopterinin güdümlü füze ile vurulduğu bildirildi.

Helikopterin Hama kırsalı Hattab Beldesine iniş yaptığı esnada vurulduğu belirtilirken, saldırıda kaç kişinin öldüğü veya yaralandığı henüz bilinmiyor.

Muhalif gruplar geçtiğimiz günlerde Hama'da rejim ve İran destekli güçlere yönelik başlamış olduğu Mervan Hadid Operasyonları kapsamında, Suriye'nin Hama kentindeki 16 askeri nokta ve Savran dahil 3 kasabayı ele geçirmesinin ardından bölgede ciddi üstünlük sağlamıştı.

Gruplar tarafından yayınlanan bilgi ve görüntülerde, bölgede yaşanan saldırı sonucunda çok sayıda rejim tankının ele geçirildiği ve onlarca Esed askerinin öldürüldüğü belirtildi.

İran'ın davetiyle 30 Eylül 2015 tarihinden itibaren savaşa dahil olan Rusya, Suriye'de sivil yerleşim yerlerini, hastane, fırın, cami ve halkın sıkça kullandığı yerleri bombalamayı sürdürerek hergün onlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olmaya devam ediyor.

Konular: düşürüldü, rus helikopteri, güdümlü füze, helikopter,

Yorumlar