DÜNYA

Rus uçağı düştü

Suriye'ye gitmek için Rusya'nın Sochi kentinden havalanan Tupolev Tu-154 tipi olduğu belirtilen yolcu uçağı düştü

Rus uçağı düştü
Rus Savunma Bakanlığı'na ait Suriye'nin Lazkiye eyaletine giden uçak Soçi'den çıktıktan sonra Karadeniz'de radardan kayboldu.

Rus kaynaklar, Tupolev Tu-154 tipi uçakta 91 kişinin olduğunu söyledi. Interfax'a göre uçak yerel saatle 05.20'de kalktı ve kalkıştan 20 dakika sonra radardan kayboldu. Bir süre sonra da düştü.

Enkaza ulaşıldı

Tass ajansı, Soçi şehri güvenlik birimlerinden bir kaynağa dayandırdığı haberinde, uçağın Karadeniz üzerinde düştüğünü duyurdu. Haberde kıyıdan 6 kilometre uzaklıkta uçağa ait parçalara rastlandığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığından açıklama

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Soçi şehrinden Rusya'nın Suriye'deki Himiymim üssüne doğru yola çıkan Tupolev Tu-154 tipi uçak havalandıktan kısa süre sonra radardan kayboldu.

Bakanlık, 91 kişinin bulunduğu uçağı arama çalışmalarına başlandığını duyurdu. Bakanlık, uçağın enkazına 50 metre derinlikte ulaştığını açıkladı.

Rus basınında yer alan haberlere göre, uçakta Rus askerler, Kızıl Ordu Korosu ve gazeteciler bulunuyor.

Bakanlık sözcüsü: 1 kişinin cesedine ulaşıldı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Rusya Savunma Bakanlığı'na ait Tu-154 uçağının düşmesi sonucunda hayatını kaybeden bir kişinin cesedine Soçi kıyı şeridinin 6 kilometre açıklarında ulaşıldı" dedi. İgor Konaşenkov, mürettebatı dahil 92 kişinin bulunduğu belirtilen uçak kazasına ilişkin açıklamasında "Rusya Savunma Bakanlığı'na ait Tu-154 uçağının düşmesi sonucunda hayatını kaybeden bir kişinin cesedine Soçi kıyı şeridinin 6 kilometre açıklarında ulaşıldı. Ceset, arama-kurtarma gemisine alındı" ifadelerini kullandı.

Putin bilgi aldı

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konuyla ilgili bilgi aldığını ve arama kurtarma çalışmalarındaki gelişmeleri takip ettiğini kaydetti.

Düşen Rus uçağındaki Kızıl Ordu Korosu 25 Ocak 2014'te İstanbul'da konser vermişti.

 

Konular:

Yorumlar