DÜNYA

Rusya: Astana'daki Suriye toplantısı Ocak'ta yapılacak

Rusya, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenecek olan Suriye toplantısının Ocak ayında yapılacağı açıklandı. Toplantıda Suriye'de ateşkes masaya yatırılacak. Rusya Savunma Bakanı Şoygu yaptığı açıklama da Suriye'de ateşkesin yakın olduğunu belirtti.

Rusya: Astana'daki Suriye toplantısı Ocak'ta yapılacak
Türkiye, Rusya ve İran'ın dışişleri bakanlarının 20 Aralık'ta Moskova'daki toplantılarının ardından yayınladığı ortak bildiride, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in Suriye barış görüşmelerinin Astana'da yapılmasına dair davetinin not edildiği yer almıştı. 

Tarih netleşti

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov, Moskova, Ankara ve Tahran tarafından desteklenen yeni Suriye barış müzakerelerinin Ocak ayının ortasında yapılmasının planlandığını bildirdi. Gatilov, Suriye genelinde bir ateşkesin sağlanması için neler yapılması gerektiğini konusuna odaklanılacağı beklentisi içinde olduğunu söyledi.

Türkiye, Rusya ve İran'ın dışişleri ve savunma bakanları Suriye'nin geleceğini görüşmek üzere Moskova'da bu hafta başında toplantı gerçekleştirmişti.

Suriye'de ateşkes yakın

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Suriye'de ateşkes sağlamaya yakınız" açıklaması yaptı.

Konular: türkiye, rusya, astana, toplantı,

Yorumlar