DÜNYA

Rusya ve Çin'le yakınlaşan Duterte'den ABD'ye: Silahı olan arkadaşım çok

Rusya ve Çin ile olan yakınlaşmasını anlatan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkesi ile silah tedarik anlaşmasını iptal ABD ile ilgili, "Silahı olan çok arkadaşım var" dedi.

Rusya ve Çin'le yakınlaşan Duterte'den ABD'ye: Silahı olan arkadaşım çok
Russia Today (RT) televizyonuna özel bir röportaj veren Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Peru'nun başkenti Lima'daki Asya Pasifik Ekonomi İşbirliği (APEC) zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeyi ve Filipinler'in Rusya ve Çin ile olan yakınlaşmasını anlattı.

Putin'den hiçbir şey talep etmediğini, sadece dost olmak istediğini ifade eden Duterte, "Filipinler'in sadece birkaç ülkeyle sınırlı olmadığını, dünyanın geri kalanıyla iletişim içinde olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyorum. Herkesle ticaret yapmak ve diplomatik ilişkiler kurmak zorundayız" dedi.

Yeni dostlarım Rusya ve Çin

Bir soru üzerine Rusya ve Filipinler arasında savunma iş birliği anlaşmasının mevcut durumundan söz eden Duterte, "1950'lerde bir anlaşma imzaladığımızdan dolayı askeri ittifaklar için hazır değilim. Ancak dünyayı daha barışçıl bir yer haline getirmek için yeni dostlarım Rusya ve Çin ile iş birliğine hazırım. ABD, silah tedarik anlaşmasını iptal etme kararı aldı. Ben de 'Silahı olan çok arkadaşım var' dedim" ifadelerini kullandı.

Halkın genlerine işlemiş

Duterte, RT muhabirinin, anketlerin Filipinler halkının büyük bölümünün ABD ile ittifakı desteklediğini gösterdiğini anımsatması üzerine ise şunları söyledi:

Bunun nedeni 50 yıldır sömürge olmamız. Bu sizi şaşırtmamalı. Bu artık halkımızın genlerine işlemiş. Ama neden böyle bir karar aldığımı yavaş yavaş onlara anlatıyorum.

Hiçbir zaman minnettar olmayacağım

ABD'ye bakışını da anlatan Duterte, Washington'un Filipinler'i Japon işgalinden kurtardıktan sonra 50 yıl boyunca sömürge olarak kullandığını anımsatarak, bu nedenle hiçbir zaman ABD'ye minnettar olmayacağının altını çizdi. Duterte, tarihin acısını halen kalbinde hissettiğini belirtti.

Konular: tehdit, filipinler, rusya, çin,

Yorumlar