DÜNYA

Rusya'dan ABD'ye basın tepkisi

Rusya Dışişleri Bakanı Zaharova ABD'li mevkidaşı Kirby'nin 'Russia Today(RT)' ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Rusya'dan ABD'ye basın tepkisi
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, basın toplantısına,Rusya'ya yönelik 'Suriye'de hastaneleri bombaladı' suçlaması hakkında kendisine soru soran RT muhabiri Gayane Çiçakyan'a cevap veremeyince, 'RT'yi diğer basın kuruluşları ile bir tutamayacağını' söyleyen ABD'li mevkidaşı John Kirby'yi eleştirerek başladı.

"Aynı muameleyi görmek ister misiniz?"

Kirby'ye hitaben "Siz, gazetecilerinizin Rus Dışişleri'nin basın toplantılarında aynı muameleyi görmesini ister misiniz?" diye soran Zaharova, "Eminim bundan mutlu olmazdınız. Gazetecilerin doğrular ve yanlışlar olarak farklı sınıflara ayrılması şoke edici ve kabul edilemez bir durum" ifadelerini kullandı.

Zaharova yeniden ABD'li mevkidaşı Kirby'ye gönderme yaparak, "Musul'daki insani durum, ABD Dışişleri'nin (RT'den farklı olarak) saygın olarak nitelendirdiği basın kuruluşları tarafından görmezden geliniyor" ifadelerini kullandı.

"Rusya ve Türkiye!nin ilişkileri iyi"

Bu arada Zaharova, Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ilişkin bir soruya "Rusya ve Türkiye birbirini dinliyor ve duyuyor. Bu, çok önemli" yanıtını verdi. Zaharova bir diğer soru karşısındaysa, Moskova ve Ankara arasında Suriye'nin kuzey bölgelerine ilişkin herhangi bir anlaşma yapılmadığını belirtti. 

Konular: rt, rusya, ABD, suriye,

Yorumlar