DÜNYA

Rusya'dan, ABD ve İran'a itidal çağrısı

Rusya'dan, ABD-İran arasındaki gerilimin tırmanmasına sebep olan karşılıklı adımlara yönelik itidal çağrısı geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ryabkov, iki ülke arasındaki nükleer anlaşma hakkında "Bozulmamış bir anlaşma üzerinde oynamak çok riskli" dedi.

Rusya'dan, ABD ve İran'a itidal çağrısı
Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasında yakın zamanda kurulan iyi ilişkilerin Donald Trump yönetiminde yeniden bozulma eğilimi göstermesi üzerine Rusya'dan itidal çağrısı geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, iki ülke arasındaki nükleer anlaşma hakkında "Bozulmamış bir anlaşma üzerinde oynamak çok riskli" ifadelerini kullandı.

Yeniden gündeme gelmesi riskli

Rusya, iki ülke arasındaki "nükleer" konusundaki anlaşmanın yeniden gündeme getirilmesini "riskli" bulduğunu ifade ederek uyarıda bulundu.

Yaptırımlar kaldırılmıştı

İran Nükleer anlaşmasıyla BM Atom Enerjisi Kurumu'nun askeri üslere girişine izin verdi, ayrıca uranyum kullanımını da azalttı.

Oack ayında ise Obama bir başkanlık kararnamesi yayınlayarak İran'a yönelik yaptırımları kaldırdığını açıklamıştı.

Rusya aynı dönemde ise Birleşmiş milletler Güvenlik Konseyi'nin özel izni ile silah teslimatlarının mümkün olabileceğini savunmuştu. ABD'nin ülkeye uyguladığı silah ambargosu ise sürüyor.

Konular: DOANLD TRUMP, Sergey Ryabkov, Risk, rusya,

Yorumlar