DÜNYA

Seçim sonrası ABD'de ilk üst düzey istifa!

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, istifasını sunduğunu ve bu davranış sonrası çok iyi hissettiğini açıkladı.

Seçim sonrası ABD'de ilk üst düzey istifa!
Geçtiğimiz hafta başkan seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump'ın Beyaz Saray'da göreve başlamasına 64 gün kala ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, istifasını açıkladı.

Clapper, istifa açıklamasını, ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki ulusal güvenlikle ilgili bir oturumun öncesinde yaptı.

"Çok iyi hissediyorum"

Trump'ın göreve başlamasına 64 gün kaldığını hatırlatan Clapper, "Dün gece istifa mektubumu sundum, ki bu beni çok iyi hissettirdi." ifadesini kullandı. Clapper'ın, Trump'ın iş başına gelmesiyle birlikte yeni atanacak yöneticilere yer açmak için görevinden ayrıldığı belirtiliyor.

İlk istifa oldu

Clapper, Obama döneminde atanan ve istifası beklenen üst düzey yöneticiler arasında istifasını sunan ilk isim oldu.

İstifasını neden erken sunduğuna ilişkin açıklama yapmayan Clapper, Amerikan istihbaratının çatı kuruluşu olarak bilinen Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün 4. direktörü olarak 6 yıldır görev yapıyordu.

75 yaşındaki Clapper, 9 Ağustos 2010'da yemin ederek Ulusal İstihbarat Direktörlüğü görevine başlamıştı. ABD Hava Kuvvetlerinden korgeneral seviyesinde emekli olan Clapper, 1992-1995 yıllarında Savunma İstihbarat Ajansının ilk direktörü olarak çalışmıştı.

Konular: donald trum, James Clapper, Başkan, istihbarat,

Yorumlar