DÜNYA

Sergey Lavrov'dan flaş Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Türkiye ve İran’ın, muhalif gruplar ile Esed rejiminin bir araya getirileceği yeni bir toplantının hazırlıklarını yaptığını açıkladı.

Sergey Lavrov'dan flaş Suriye açıklaması
Rus NTV televizyon kanalına mülakat veren Lavrov, ''(Rusya, Türkiye ve İran olarak) Suriye hükümeti ve muhalifler arasındaki bir sonraki temasın hazırlıkları üzerinde çalışıyoruz. Bu sürece katılmaları için başka silahlı grupları da ikna etmeye çalışıyoruz" dedi.

Lavrov bu açıklaması ile Esed rejimi ve muhaliflerin Kazakistan'ın başkenti Astana'da yeniden bir araya geleceklerinin sinyalini vermiş oldu.

Anlaşmak üzereyiz

Lavrov, “Astana’daki ikinci toplantı kısa bir süre önce sona erdi. Suriyeli taraflar olmadan, sadece Rusya, Türkiye ve İran’in katılımıyla yapılan toplantıda Suriye’deki ateşkesi izleme mekanizmasının detayları konuşuldu. Detayların üzerinde neredeyse tamamen anlaşıldı ve bunlar yakında uygulanacak.”

Kazak yetkililer önceki gün açıklama yapmıştı

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, önceki gün Astana'daki görüşmelerin yeni turu için taraflara davetiye gönderildiğini açıklamıştı.

Bakanlık'ın açıklamasına göre, Astana'da 15-16 Şubat'ta düzenlenecek yeni toplantıya garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran'ın yanı sıra Ürdün, Esed rejimi, muhalif grupların temsilcileri, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve ABD de davet edildi.

Toplatının başlıca konuları

Toplantıda, Suriye'deki ateşkesle ilgili son durum, belli bölgelerde durumun istikrara kavuşturulması için alınacak önlemler ve Cenevre görüşmelerine hazırlık gibi konuların ele alınacağı belirtildi.

İlk Astana görüşmelerinde neler yaşanmıştı

Astana görüşmelerinin ilk turu 23-24 Ocak'ta gerçekleşmişti. Bu görüşmelerde, Esed rejimi yetkilileri ve muhalifler ilk kez aynı çatı altında bir araya gelmişti. Görüşmenin sonucundaysa Türkiye, Rusya ve İran, Suriye'deki ateşkesin uygulanması ve izlenmesinin sağlanması için üçlü bir mekanizma kurmaya karar vermişti.

Konular: rusya, türkiye, İran, suriye,

Yorumlar