DÜNYA

Sigaranın paketi 114 liraya satılacak

Sağlığa zararlı alışkanlıklardan biri olan sigaraya karşı en katı uygulamaları sergileyen ve tütün ürünlerinin en pahalı olduğu ülke olan Avustralya'da hükümet, sigara tüketimini en alt seviyeye indirmek için düğmeye bastı.

Sigaranın paketi 114 liraya satılacak
Dünyada vatandaşlarının sağlığı açısından sigara ile en çetin mücadeleyi veren Avusturalya'da üst üste yapılan zamların ardından sigara tüketimi, son 6 yılda yüzde 15 azaldı. Ülkenin en öne çıkan şehirlerinden biri olan Melbourne kentinde bugünkü fiyatlarla bir paket sigaranın fiyatı yaklaşık 79 Türk Lirası.

114 liraya kadar yükseltilecek

Bir paket sigaranın fiyatını 2020'ye kadar kademeli olarak 40 Avustralya dolarına (114 TL) çıkarması planlanıyor.En geniş çapta sigara yasakları 

Tüm sigara paketlerinin tek tip olması uygulamasını hayata geçiren ilk ülke olan Avustralya'da, sigara içilebilecek alanlar konusunda ciddi sınırlamalar bulunuyor.

Örneğin South Wales eyaletinde şimdi çocuk parklarının 10 metre, kamusal binaların girişi, tren platformları, taksi durakları ve otobüs duraklarının dört metreye kadar yakınında sigara içmek yasak.

Eyaletlerin çoğu, hapishanelerde sigaraya izin vermiyor.Cezası 5 bin 720 lira

Ve tüm eyaletlerde, çocukların da seyahat ettiği arabalarda sigaraya yasak getirilmiş durumda. Yasaklara uymayanlara 2 bin Avustralya dolarına (Yaklaşık 5720 Türk Lirası) kadar ceza veriliyor.

Konular: mücadele, karar, sağlık, Melbourne,

Yorumlar