DÜNYA

Suriye sınırına Rapier füzeleri yerleştirildi

Rus uçaklarının, El Bab'taki Türk tankçı askerlerini kazaen vurması sonucu 3 askerimiz şehit oldu, 11 askerimiz ise yaralandı. Bu üzücü olayın ardından Ankara'da yeni tedbirler aldı. Suriye sınırına Rapier füzeleri yerleştirildi.

Suriye sınırına Rapier füzeleri yerleştirildi
Rus uçaklarının, El Bab’daki Türk tankçı askerlerini yanlışlıkla vurması sonucu 3 şehit ve 11 yaralı verilmesinin ardından Ankara, yeni tedbirler aldı.

Bunlardan biri Suriye hudut hattına Stinger füzelerinden daha etkili menzile ve irtifaya sahip, modernize edilerek güçlendirilmiş Rapier füzeleri konuşlandırılması oldu.

2 dakikada ateşe hazır

Sınırdaki Stinger füzelerinin menzili 1.4 ile 8 km arasında. Modernize edilmiş Rapier füzesi ise Stinger’e göre daha etkili. Rapier’ler 8 km ve 5 kilometre irtifaya sahip. İki personel, fırlatma lançerinden 4 füzeyi 2 dakika içinde atışa hazır hale getirebiliyor.

Devriye uçuşları arttı

Türkiye’nin aldığı bir diğer önlem de Suriye sınırındaki devriye uçuşu yapan uçak sayısını artırmak oldu. Ayrıca havadan-havaya füze yüklü bu uçaklara El Bab’a kadar olan alan içinde kontrol amaçlı düzenli giriş çıkış emri verildi.

Uçakların giriş çıkışıyla ilgili Rusya ile düzenli koordinasyon içinde olunulduğu ve devriye uçaklarının El Bab üzerine ve güneyine kadar gitmediği bildirildi.

Konular: el bab, rusya, stinger, tsk,

Yorumlar