DÜNYA

Suriye'nin PKK'sı PYD, Münbiç'te hendek kazmaya başladı

Türk Silahlı Kuvvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun El-Bab'da büyük kontrol sağlaması ve Münbiç'e ilerlenecek olması, terör örgütü PKK'nın Münbiç'te bulunan kolu PYD'de korku saldı. Terör örgütü Münbiç'in etrafına hendek kazmaya başladı.

Suriye'nin PKK'sı PYD, Münbiç'te hendek kazmaya başladı
Suriye'de yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'yla El-Bab'da büyük ölçüde kontrolün sağlanmasının ardından Halep'in en büyük ilçesi Münbiç'e gözler çevrildi.

ABD'nin kara ve hava desteği ile Ağustos ayı başında Halep'e bağlı Münbiç ilçesini ele geçiren Suriye PKK'sı PYD, şehrin etrafına hendekler kazıyor. Terör örgütü PYD, bir yandan DAEŞ tarafından kazılan hendekleri yeniden faaliyete geçirirken diğer yandan eksik bölgelerde yeni hendekler açıyor.

PKK elebaşları, El-Bab operasyonu sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Münbiç'e yürüyeceğini vurgulayarak, bu nedenle bölgede mayın ve hendeklere önem verilmesi talimatı verdi.

Türk askerini engellemek için hendek

Türkiye, PKK'nın Fırat Nehri'nin batısında kalan bölgelerde etkinlik kurmasını kırmızı çizgi olarak deklare etti. ABD'nin desteğiyle Münbiç'i ele geçiren PKK'nın da ilçeden çıkarılması Türkiye'nin başlıca politikaları arasında bulunuyor. Bu nedenle çeşitli önlemler alan terör örgütü, batıda Um el Safa köyünde hendek kazımına başladı.

Daha sonra Cerablus yönünden gelecek saldırılara önlem amaçlı kuzey cephesine genişleyen hendek ve mayınlama faaliyetleri olası kuşatma ihtimaline karşı ilçe çevresini kapsayacak şekilde devam etti.

Konular: öso, hendek, münbiç, El-bab,

Yorumlar