DÜNYA

The Economist Batı'yı kışkırtmaya çalışıyor

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin yakınlaşmasından rahatsız olan The Economist, ABD ve Avrupa ülkelerini Türkiye'ye karşı kışkırtmaya çalışıyor.

The Economist Batı'yı kışkırtmaya çalışıyor
Economist dergisi, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesini ele aldığı yazıda "cinayetin Rusya ile Türkiye'yi daha da yakınlaştıracağını” vurguladı.

Yazıda cinayetle ilgili ayrıntıları aktaran dergi, hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Rus mevkidaşı Vladimir Putin'in saldırıyı bir "provokasyon" olarak nitelediğini ve teröre karşı işbirliğini güçlendirme taahhüdünde bulunduğunu aktarıyor. Dergi Türk Dışişleri Bakanlığı'nın "Suikastın ilişkilere zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz" açıklaması yaptığı ve Moskova'daki Suriye toplantısının planlandığı gibi gerçekleştirildiğini de söylüyor.

Batı endişelenmekte haklı

Economist dergisindeki makale, şu satırlarla sona eriyor: "Türk topraklarında cinayete kurban giden ilk yabancı temsilci olan Karlov'un öldürülmesinin daha büyük sonuçları olabilir. Batılı ülkeler Türkiye'nin Rusya'yla yeniden yakınlaşmasının boyutları konusunda endişeli olmakta haklı. Ama Erdoğan ve Putin'in çatışmamasını ummak için daha çok nedenleri var. İki güçlü lider gerilimi azaltmak için ellerinden geleni yapıyor gibi görünüyor. İlişkileri, büyükelçinin ölümünden her zamankinden daha güçlü çıkabilir."

Konular: the economist, batı, türkiye, rusya,

Yorumlar