DÜNYA

Trump: Başkanlık maaşını almayacağım

ABD Başkanı seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump, DAEŞ ile mücadele konusunda nasıl bir yol izleyeceğine yönelik soruyu detaylı yanıtlamamakla birlikte "Sadece DAEŞ'ten tamamen kurtulacağımızı söyleyeyim'' dedi.

Trump: Başkanlık maaşını almayacağım
Başkan seçildikten sonra ilk mülakatını CBS kanalına yapan Trump, ABD'nin iç ve dış politikası hakkında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Trump, DAEŞ'le mücadele konusunda nasıl bir yol izleyeceğine yönelik soruya, detay vermek istemediğini ifade ederek, "Musul operasyonunu yapmadan 4 ay önce bunu anlatmaya başlayanlar gibi değilim ben. Bu süre içerisinde DAEŞ lider kadrosu bölgeyi terk etti" diye konuştu. Trump, "Sadece DAEŞ'den tamamen kurtulacağımızı söyleyeyim" ifadelerine yer verdi.

Ülke medyasını suçladı 

ABD'de yaşayan siyahların ve Müslümanların kendisinin başkan seçilmesinden sonra dehşete düştüğünün belirtilmesi üzerine, Trump ABD medyasını suçladı. Trump, "Eğer gerçekten böyle hissediyorlarsa bu berbat bir şey. Bence bu korku medya tarafından hazırlanıyor çünkü ülkede bazı olaylar daha önce de yaşanmış olsa da sanki şimdi başlamış gibi gösteriyorlar. Eğer ben bir şey söylememiş olsam dahi, onlar bir şey bulup hikayeleştirirler, basın bu işe yarıyor" dedi.

Trump karşıtı protestocular ne istiyor? Mülakatta Trump'a ABD sokaklarında yüzbinlerce insanın seçim sonrasında sokaklara çıkarak protesto gösterileri düzenlediği hatırlatıldı. Trump, kendisini sokaklarda protesto edenlerin aslında kendisini çok da iyi tanımadıklarını öne sürerek, göstericilerin arasında profesyonel göstericilerin karışarak ortamı tahrik etmeye çalıştıklarını söyledi. Trump, "Sokaklarda beni protesto edenlerin bazıları profesyonel gösterici" ifadesini kullandı. Protesto gösterilerinin bir an önce sona ermesini umut ettiğini aktaran Trump, şunları kaydetti: "Beni protesto edenlere korkmamaları gerektiklerini söylemek istiyorum. Korkmayın, bu ülkenin gücünü tekrar geri getireceğiz. Seçimlerden yeni çıktık ve biraz zaman verilmesi gerekiliyor. İnsanlar protesto gösterisi yapıyor. Eğer (Demokrat Parti adayı) Hillary Clinton kazansaydı ve benim destekçilerim sokaklara çıksaydı herkes kınamaya başlardı. Farklı bir tavır sergilerlerdi. Çifte standart uygulanıyor."

''Otadoğu'ya harcadığımız parayla...''

ABD'nin Ortadoğu'da terörle mücadele adı altında harcadığı paraya dikkati çeken Trump, "Ortadoğu'da 6 trilyon dolar harcadık. Bu parayla ülkeyi baştan aşağı iki kere kurardık. Yollarımıza, köprülerimize, tünellerimize ve havaalanlarımıza bakın, hepsi çok eskimiş durumda" ifadesini kullandı.

'Başkanlık maaşını almayacağım'

Trump, 400 bin dolar olarak belirtilen başkanlık maaşını da almayacağını belirterek, "Galiba yasal olarak almam gerekiyor. Bu yüzden sadece bir dolarını alacağım." dedi.


 

Konular:

Yorumlar