DÜNYA

Trump, Obama'nın atadığı bütün büyükelçileri görevden alacak

Seçilmiş ABD Başkanı Donald Trump'ın, Barack Obama tarafından atanmış tüm büyükelçilerin görevine 20 ocak'ta son verilmesi talimatını verdiği ve bu süreyi uzatmayacağı iddia edildi. Böylelikle sürekli Türkiye aleyhine söylemlere imza atan, FETÖ sevici ABD'nin Türkiye Büyükelçisi John Bass'ın da görevine son verilmiş...

Trump, Obama'nın atadığı bütün büyükelçileri görevden alacak
New York Times gazetesinde yer alan ve ABD’li diplomatlara dayandırılan habere göre, Trump’ın geçiş ekibinin 23 Aralık 2016’da Dışişleri Bakanlığı yetkililerine gönderdiği yazıda, Obama döneminde atanan ‘istisnasız tüm büyükelçilerin 20 Ocak’ta görevlerinin son bulacağı’ bilgisi yer aldı.

Haberde, söz konusu talimatın sadece Obama döneminde atanan büyükelçileri kapsadığı, bakanlık bünyesindeki kariyer diplomatlarını içine almadığı kaydedildi.

Daha önce benzeri yok

Bu tür bir talimatın daha önce benzerinin olmadığı, önceki başkanlık değişim süreçlerinde büyükelçilerin görev dönüşümlerinin ihtiyaca ve planlamaya göre zamana yayılarak yapıldığı vurgulandı. Amerikan medyasına konuşan Trump’ın geçiş ekibinden bir yetkili ise ‘bu durumun normal olduğu ve Beyaz Saray dahil birçok kurumda bu görev değişikliklerinin yapılacağını’ dile getirdi.

"ABD elçisi krizi yaşanabilir"

Öte yandan Trump’ın 20 Ocak’ta Obama döneminde atanmış tüm büyükelçilerin görevlerine bir anda son vermesinin birçok önemli ülkede ‘ABD elçisi’ krizine yol açabileceğinin altı çizilirken, Senato onayı da gerektiği için yeni büyükelçilerin görevlerine başlamasının zaman alacağı aktarıldı. Haberde, isimlerini açıklamak istemeyen bazı dışişleri yetkililerinin, görev süreleri bir anda sona erecek olan çok sayıdaki büyükelçinin özellikle ailevi sorunlarla karşılaşacağını kaydettikleri de ifade edildi.

ABD’de başkanın büyükelçileri atama ve istediği zaman görevden alma yetkisi bulunuyor ve başkan tarafından atanan büyükelçiler ‘siyasi elçi’ olarak da nitelendiriliyor. Önceki dönemlerde yeni başkanın göreve başlamasından sonra büyükelçilerin, ihtiyaç durumuna ve ailevi koşullarına göre görev yerlerinde bir süre daha kalmalarına müsaade edildiği belirtiliyor.

 

Konular: 20 ocak, büyükelçi, donald trump, ABD,

Yorumlar