DÜNYA

Trump'tan DAEŞ talimatı

ABD Başkanı Trump, imzaladığı başkanlık genelgesiyle Pentagon'a 30 gün içerisinde “Suriye ve Irak’ta DAEŞ'i yenme planı” hazırlaması talimatını verdi.

Trump'tan DAEŞ talimatı
ABD Başkanı Donald Trump, DAEŞ'i yenmek için 30 gün içerisinde bir stratejinin hazırlanması konusunda Savunma Bakanlığının (Pentagon) koordinasyonunda kabinesini görevlendirdi.

AA'nın haberine göre; Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın "DAEŞ'i Yenme Planı" başlığıyla imzaladığı başkanlık genelgesinin detayları duyruldu.

Kampanya döneminde başkan olması halinde DAEŞ ile daha etkili bir mücadeleye girişeceğini belirten Trump, “Suriye ve Irak'ta DAEŞ'i yenme planı” vurgusuyla yayımladığı başkanlık genelgesinde DAEŞ'e karşı mücadelenin seviyesinin artması gerektiğini belirtti.

Trump'ın DAEŞ ile mücadele konusunda hazırlanacak stratejiye güvendiği ve bu güvenini, “Çok başarılı olacak.” sözleriyle dile getirdiği bildirildi.

Bir ay içinde Trump'a sunulması beklenen planın, DAEŞ'i yenmek için kapsamlı bir stratejiyi ortaya koyması gerektiği bildirilen açıklamada, IŞİD'e karşı mücadelede uluslarası hukuk bağlamında değişiklik tavsiye edildi.

Yeni koalisyon müttefiklerinin tanımlanması talimatı

Açıklamada, Trump'ın DAEŞ ile mücadelede siber stratejilerin de gerekliliğine vurgu yaptığı belirtilirken, aynı zamanda yeni koalisyon müttefiklerinin tanımlanması istediği kaydedildi. Trump, kendisine sunulacak stratejinin DAEŞ'in finansal kaynaklarını sonlandırması gerektiğini vurguladı.
 

Konular: pentagon, daeş, TRUMP,

Yorumlar