DÜNYA

Trump'tan Rusya hamlesi

20 Ocak'ta göreve başlayacak olan ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump, Obama döneminde Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımları mercek altına alacak.

Trump'tan Rusya hamlesi
ABD Başkanlığına yeni seçilen Donald Trump'ın mevcut ABD yönetiminin uyguladığı yaptırımların yeterliliğini değerlendirmek için ABD istihbarat servisinin siber saldırısı bilgilerini incelemek istediği bildirildi.

"Trump uygun olup olmadığını değerlendirecek"

Trump'ın Basın Sözcüsü Sean Spicer, ABC kanalına yaptığı açıklamada, "Seçilen devlet başkanı, önümüzdeki hafta istihbarat servisi temsilcileri ile görüşerek istihbarat bilgilerini inceleyecek. Trump, Obama hükümetinin Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımların Rusya'nın yaptıklarına uygun bir karşılık olup olmadığını değerlendirecek" ifadelerini kullandı.

2015 yılında Washington'un Çin'i ABD'ye yapılan siber saldırıları için suçladığını hatırlatan Spicer, "Çin olağan dışı bir şey yaptı ama Beyaz saray, buna herhangi bir tepki göstermedi, konu ile ilgili açıklama bile yapmadı. Sadece hükümet görevlilerine mektup gönderdi, hatta Çine karşı herhangi bir tedbir almadı" diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, görevini devredeceği şu günlerde tehlikeli bir hamle yaparak, 35 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı aldıklarını açıklamıştı. Rusya'yı 8 Kasım'daki başkanlık seçimlerinin sonuçlarını etkilemekle suçlayan Obama, tehditler savurarak, "Bununla yetinmeyeceğiz. Rusya'ya farklı yaptırımlar da uygulayacağız" açıklamasını yapmıştı. Rusya'nın ABD'ye misilleme yapması beklenirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın hiçbir ABD'li diplomatı sınırdışı etmeyeceğini açıklamıştı. ABD'ye cevap hakkını saklı tuttuklarını belirten Putin, "Trump dönemini bekleyeceğiz" demişti. Trump ise, Putin'in bu ifadelerini övmüş, "Çok zeki bir lider" ifadelerini kullanmıştı.

Konular: rusya, ABD, putin, TRUMP,

Yorumlar