DÜNYA

Trump'ın elçisinden AB'ye bombardıman

Avrupa Birliğine ilişkin olumsuz açıklamalarıyla bilinen ve Trump'ın AB elçisi olacağı belirtilen Ted Malloch'tan, birliği hedef alan sert bir açıklama daha geldi. Malloch, AB'yi vefasızlıkla suçlayarak, 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'nın yeniden doğuşunun ABD sayesinde olduğunu açıkladı.

Trump'ın elçisinden AB'ye bombardıman
ABD'nin 45. başkanı olan Donald Trump'ın Avrupa Birliği elçiliği görevini vereceği belirtilen ve birlik karşıtlığıyla bilinen Ted Malloch, Avrupa'ya sert sözlerle yüklendi.

Malloch, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'nın yeniden doğumunun ABD sayesinde olduğunu belirterek, "Avrupa'yı bügünkü haline getiren, bizim kanımız, bizim terimiz, bizim gözyaşımız ve bizim paramızdı. Şu anda elimizde, Amerikan karşıtlığından ziyade bir dereceye kadar minnettarlık olsaydı daha iyi olurdu." dedi.

Tam bir AB karşıtı

Malloch, daha önce de avro para biriminin ciddi problemleri olduğuna dikkati çekerek, "Bence (avro) sadece ölmekle kalmıyor, avronun gerçek sorunları da bulunuyor. Avro, önümüzdeki 1-1,5 yıl içerisinde çökebilir. Ben olsam 2017 yılında avro açığa satardım." demişti.

Başka bir açıklamasında Malloch, "Sovyetler Birliği'nin yıkılmasına yardımcı olduğum bir diplomatik görevim vardı. Belki biraz ehlileşmeye ihtiyacı olan başka bir birlik vardır." diyerek AB'yi hedef almıştı.

Son olarak Malloch, katıldığı bir TV programında, "Sizce Yunanistan, AB'den ayrılmalı mı?" şeklindeki soru üzerine, "Yunanların yerine konuşmak istemem ama bir ekonomist bakış açısıyla muhtemelen Yunanistan'ın avrodan uzaklaşması için çok güçlü bir sebep var." ifadesini kullanmıştı.

Brüksel'de istenmiyor

Bu açıklamalar karşısında Avrupa Parlamentosundaki (AP) büyük grupların liderleri de AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a mektup göndererek, Malloch'a "kötü niyetli tavrından dolayı" akreditasyon verilmemesini istemişti.

AB Konseyi Başkanı Tusk da Trump'ı AB'nin karşı karşı olduğu dış tehditler arasında saymıştı. Ted Malloch'un yakın zamanda ABD Başkanı Trump tarafından ABD’nin AB Büyükelçisi olarak görevlendirileceği belirtiliyor.

Konular: Ted Malloch, avro, açıklama, ab,

Yorumlar