DÜNYA

Trump’tan Meksika'ya karşı yeni hamle

Meksika Devlet Başkanı Nieto'nun sınıra yapılacak duvar için para ödemeyeceğini açıklamasının ardından yeni bir hamle yapan ABD Başkanı Donald Trump, sınır duvarı için Meksika’dan ithal edilen mallardan yüzde 20 vergi alacağını açıkladı.

Trump’tan Meksika'ya karşı yeni hamle

 Meksika Devlet Başkanı Pena Nieto’nun Meksika’da yapılacak olan sınır duvarı için para ödemeyeceğini açıklamasının ardından, Trump yeni bir açıklama yaptı. Meksika’dan ithal edilen mallara yüzde 20 vergi koyacağını, böylece duvarın maliyetini karşılayacağını bildirdi. Meksika ise Trump’ın bu açıklamasını kınadı.

Trump, Meksika sınırına örülecek duvarın masraflarını ödemeyeceğini belirten Nieto ile ay sonunda Washington’da yapacağı toplantıyı iptal edebileceğini açıklamasından kısa bir süre sonra, Nieto ABD’ye gitmeyeceğini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise yapılacak yüzde 20’lik vergi kararının senatörler ve kongre üyeleriyle de paylaşıldığını ve getirilecek yeni ithalat vergisi ile 10 milyar dolarlık vergi geliri yaratılmasını beklediğini açıladı. Spicer, konuyla ilgili çalışmaların henüz taslak aşamasında olduğunu belirtti.

Meksika'dan cevap geldi

Meksika, ABD Başkanı Donald Trump'ın, iki ülke sınırına örmeyi planladığı duvarın maliyetini, Meksika'dan ithal edilen mallara yüzde 20 vergi koyarak finanse etme planına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Luis Videgaray yaptığı açıklamada, söz konusu verginin Meksika'dan ithal edilen ürünlerin ABD'li tüketicilere çok daha pahalıya ulaşması ve sonunda duvarı ödemeye razı olmalarıyla sonuçlanacağı yorumunda bulundu.

"Ürünlerimize vergi koyulması, duvarı bize ödetmez fakat Kuzey Amerikalı tüketicilere daha pahalı avokado, çamaşır makinesi, televizyon satılmasıyla kendi vatandaşlarına ödetir." ifadesini kullanan Videgaray, duvarın Meksikalılara ödetilmesinin müzakere edilemeyeceğini bildirdi.

 

Konular: dünya,

Yorumlar