DÜNYA

Türkiye İdlib'de 80 bin kişilik hazırlık yaptı

Halep'te günlerdir süren katliamlar bu akşam ilan ateşkes ile son buldu. Kentte bulunan siviller ve muhalifler Türkiye ve BM'nin nezaretinde İdlib'e getirilecek.

Türkiye İdlib'de 80 bin kişilik hazırlık yaptı
Katil Esed ve destekçilerinin Suriye'nin Halep kentinde günlerdir sürdürdüğü katliamlar bugün akşam saatlerinde sağlanan ateşkes ile sona erdi. Anlaşmaya göre, kentte bulunan siviller ve muhalifler, Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in nezaretinde İdlib kentine getirilecek.

Önce yaralılar sonra siviller

Halepli sivillerin tahliye edilebilmeleri için çok sayıda otobüs gönderildi. İlk etapta yaralılar, daha sonra ise siviller kuşatma altındaki kentten çıkarılacak.

60 bin sivilin gelmesi bekleniyor

İdlib'e yaklaşık 60 bin sivilin gelmesi beklenirken, AFAD ekipleri bölgede 80 bin kişiyi ağırlayacak şekilde hazırlık yaptı.

Yardımlar İdlib'e gidiyor

İHH öncülüğündeki 11 sivil toplum kuruluşu da insani yardımları Halep'ten gelecek sivillerin yerleştirileceği bölgeye nakletmeye başladı.

İlk tahliye 4 saat sonra yaralıların alınması ile başlayacak. AFAD, İdlib'te 80 bin kişilik hazırlık yaptı. İHH önderliğindeki 11 STK yardımları buraya naklediyor.
 

Konular: halep, kent, ateşkes, türkiye,

Yorumlar