DÜNYA

Türkiye sınırında bulunan; Dünya'nın en tehlikeli nükleer santrali

Ermenistan'ın Türkiye sınırına yakın noktasındaki 47 yıllık Metzamor Nükleer Santrali, bölgeyi tehdit ediyor.

Türkiye sınırında bulunan; Dünya'nın en tehlikeli nükleer santrali
Ermenistan'ın Türkiye sınırına yakın noktada faaliyet gösteren ve "Dünyanın en tehlikeli nükleer santrali olduğu" belirtilen Metzamor Nükleer Santrali, hem Türkiye'nin hem de Kafkasların korkulu rüyası durumunda.
 
Uluslararası Atom Enerji Ajansı (IAEA) ve Avrupa Birliği (AB) verilerinde, "Dünyanın en tehlikeli nükleer santrali" olarak gösterilen 47 yıllık Metzamor Nükleer Santrali'nin, depremde gördüğü hasar yüzünden oluşan çatlaklar dolayısıyla Ermenistan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve İran için risk oluşturduğu belirtiliyor.
 
"İşletme ömrünü tamamladı"

 
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Nükleer Enerji Uzmanı Doç. Dr. Erol Kam, bu yıl işletme ömrünü tamamlayan santralin, 10 yıl daha işletmede kalmasına karar verildiğine işaret etti.
 
Doç. Dr. Kam, elektrik üretimi için kullanılan Metzamor'un kapatılması gerektiğini vurgulayarak, "Nükleer güvenlik, elektrik ihtiyacına göre öncelikli olmalı ve bu santral kapatılmalıdır. Bunlara ilaveten reaktör işletim süresinin üst sınırını doldurmuştur. Bölge ülkeleri IAEA'ya müracaat ederek santralin bir an önce kapatılmasını talep etmelidirler. Aksi halde bu ömrünü doldurmuş güvensiz santral, telafisi mümkün olmayan çevre felaketlerine sebep olacaktır." dedi.
 
"Türkiye'nin doğusu ile çevre ülkeler için tehlike oluşturuyor"
 
Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (CEKUD) Iğdır Temsilcisi Prof. Dr. Şükrü İsmail İpek, bölge insanının tehlikenin farkında olmadığını fakat Metzamor'un Aras bölgesine zarar verdiğini savunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Allah göstermesin, nükleer santraldeki olası bir felaketin etkisini bu bölgede yıllarca görebiliriz. Senelerce Iğdır halkı bunun zararlarını görebilir. Burada önemli olan bunun önüne geçmektir, sonradan bunun telafisi yapılamaz. Yaptığımız araştırmada nükleer felakete neden olan Çernobil Nükleer Santrali'nde çelikten kaplı zırh ile kaplı olmasına rağmen büyük ölümlere ve dönüşü olmayan tahribatlara neden olduğunu öğrendik. Bu santralde güvenlik olmaması ayrı bir endişelenecek durum olarak karşımıza çıkıyor. Yani bu santral patlamaya hazır bir bomba gibi yanımızda duruyor."
 
Yaklaşık 12 yıl önce Metzamor Nükleer Santrali'nin tüm bölge için tehlike arz ettiğine işaret eden AB'nin, tesisin kapatılmasına yönelik 200 milyon avroluk kredi teklifi, Ermenistan yetkililerince kabul edilmemişti.

Konular: metzamor, nükleer santral, ermenistan, türkiye,

Yorumlar