Ukrayna'da silah sesi susmuyor!

Yapılan Açıklamada son 24 saat içinde Luhansk'taki Makarovo kasabası ile Donetsk'e bağlı 24 yerleşim biriminde saldırı düzenleyen ayrılıkçılar ile ordu birlikleri arasında çatışma çıktığı vurgulandı.

Dünya 21.09.2014, 13:33 24.04.2018, 12:23
Ukrayna'da silah sesi susmuyor!

Terörle Mücadele Merkezi Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, ayrılıkçıların taraflar arasında ilan edilen ateşkese rağmen Ukrayna askerlerinin bulunduğu noktalara silahlı saldırı düzenlemeye devam ettiği belirtildi.

Açıklamada son 24 saat içinde Luhansk'taki Makarovo kasabası ile Donetsk'e bağlı 24 yerleşim biriminde saldırı düzenleyen ayrılıkçılar ile ordu birlikleri arasında çatışma çıktığı vurgulandı.

Çatışmalarda yaklaşık 40 ayrılıkçının öldürüldüğü ve ayrılıkçılara ait bazı ağır silahların da imha edildiği belirtildi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Ukrayna Temsilciliği, sosyal paylaşım ağı üzerinden yaptığı açıklamada ülkenin doğusundaki silahlı çatışmalarda, 16 Eylül itibarıyla toplam 3 bin 219 kişinin yaşamını yitirdiğini, 8 bin 198 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Ateşkese rağmen silahlı saldırıların devam ettiği bölgede taraflar, birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

Ateşkesi tüm taraflar tam olarak uygulamalı

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’daki ateşkesin uygulanmasına yönelik olarak Minsk’te varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını belirterek, Minsk Protokolü’nün ve bu anlaşmanın tüm unsurlarının taraflarca tam olarak uygulanması gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bağlı olarak çalışan Avrupa Dış Eylem Servisi’nden (EEAS) yapılan açıklamada, kalıcı bir ateşkesin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde sürdürülebilir siyasi sonuç sağlamaya yönelik mevcut çabaların başarısı için büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Açıklamada, AB’nin, anlaşmaların uygulanmasına yönelik özellikle Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) aracılığıyla yapılanlar da dahil her çabayı desteklemeye hazır olduğu vurgulandı. 
Yorumlar (0)
20°
kapalı
Namaz Vakti 06 Haziran 2020
İmsak 03:28
Güneş 05:26
Öğle 13:08
İkindi 17:07
Akşam 20:40
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P